TKBL Sezonu ardından (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

TKBL Sezonu ardından (Hayri Pekergin)

15-05-22 15:27

Kadın basketbolunda Herbalife Nutrition KBSL’in bir altında konumlanan Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi TKBL ilginç bir sezonu geride bıraktı. 

16 Takımın yer aldığı TKBL her ne kadar adına Türkiye Basketbol Federasyonu dediğimiz düzenleyici ve denetleyici otorite tarafından adeta nadasa bırakılmış boş bir tarla muamelesi görse de bazı yönlerden basketbolumuz için düşünüldüğünden fazla önem taşıyor. 

Kadın basketbolunun bu lig aracılığı ile Anadolu’ya yayılması, öncülüğünü 
Fenerbahçe ve BOTAŞ’ın yaptığı, bu sezon kendilerine Emlak Konut’un da katıldığı Gelişim Takımları aracılığı ile gelecekte Türkiye kadın basketbolunu ana hatları ile şekillendirecek genç oyuncuların KBSL öncesinde deneyim kazanması akla ilk gelen pozitif unsurlar. 

Öte yandan TKBL’de bu sezon içinde meydana gelen gelişmelere, bazı kulüplerin “yetkililerinin” ligin itibarını oldukça zedeleyici açıklamalarına, alınan bazı maç sonuçlarına, ortaya konan oyuncu performanslarına baktığınızda düzenleyici ve denetleyici otorite tarafından adeta nadasa bırakılmış bu tarlada “zararlı ot ve haşeratın” da büyüyüp geliştiğini gözlemliyoruz.
Ben buradan uyarmış ve hatırlatmış olmak üzere bir kez daha not düşeyim. 
Kurumlar ve bu kurumlarda yönetim sorumluluğu taşıyan kişiler kendi görev alanlarında boşluklar bırakırsa bu boşluklar farklı “güç ve dinamikler” tarafından doldurulur. 

Spordan siyasete, iş dünyasından askeri stratejiye kadar “alanda boşluk bırakmamak” esastır. Bu gereklilik gerçekleşmediği zaman ortaya çıkan gelişmeler hedeflenen sonuçlar ile farklılık gösterir.  

Eğer bir tarlada zararlı otların büyüyüp gelişmesine olanak verilirse bu olumsuz unsurlar gelecekte yararlı bitkilerin gelişimi önünde düşünülenden daha büyük engeller ve güçlükler oluşturur. 

TBF’nin bu alanda bana göre ilk yapması gereken bu ligde yer alan takımlara en kısa vadede işlevsel bir altyapı kurma zorunluluğu getirmesidir. 
Bu zorunluluk elbette bazı destek ve teşviklerle beraber gelmelidir. 

Böylece bu ligin bu kadar fazla takımla, istikrarlı ve amaca daha uygun bir yol haritasında ilerlemesine katkı sağlanmış olur.  

Altyapı olmadan, tesisleşme ve kurumsal kimlik oluşturulmadan, sokaktan geçen ve şans eseri konu ile ilgilenen “3-5 kişinin” farklı ajandalarla bazı kulüpleri kontrolüne alıp faaliyet göstermesi ise bu lige ve ülke basketboluna zarar verir. 

******

Sezon öncesinde ligde başarı faktörü olabilecek oyuncuların büyük bölümünü kadrosunda toplayan ve bu ligin dinamiklerini çok iyi bildiğini aldığı başarılı sonuçlarla defalarca ortaya koyan coach Murat Alkaş ile yola çıkan Emlak Konut, beklentilere uygun şekilde normal sezonu farklı şekilde önde tamamlayarak Şampiyon oldu. 

Nihal Güngör Yıldırım, Gülşah Çelebi, Hande Kuzu, Betül Pehlivan ve Melek Selçok performans olarak biraz daha ön planda isimler oldu. 

Herbalife Nutrition KBSL’ye yükselecek ikinci takımı belirleyecek play-off süreci sürpriz olarak nitelenebilecek bir sonuçla tamamlandı. 

Uzun maratona iyi hazırlanmış, koşarak oynayan, kendi oyun karakterine uygun yabancı seçimi ve kadro oluşumu gerçekleştiren coach Mehmet Kaputoğlu yönetimindeki Rize Belediye Spor önündeki rakiplerin temposunun (beklenmedik şekilde) düşmesi ile elde ettiği final şansını iyi değerlendirdi ve HDİ Sigorta Yalova VİP Spor önünde 3-0 kazanarak Herbalife Nutrition KBSL’ye yükselen diğer takım oldu. 

Rize ve coach Mehmet Kaputoğlu basketbol gündemine 2013 ve sonrasında altyapı Türkiye şampiyonalarında yine beklenmedik şekilde elde edilen başarılı sonuçlar ve Erdenay Topçu gibi yetişen başarılı oyuncularla gelmişti. 
TKBL’de başarı gösteren Rize Belediye Spor kadrosunda performans olarak çok ön planda olmasa da  o altyapı turnuvasında varlık gösteren oyuncular bulunması çok değerli bir başarı olarak kabul edilmeli.

Rize ekibinde deyim yerindeyse gittiği her yere bereket getiren guard Deniz Üstün, adeta yeniden doğan ve son sezonlarda potansiyeline yakınsayan performans sergileyen oyun kurucu Arzu Özdemir, pota altında zaman zaman çok başarılı olan pivot Aysude Yıldıztekin, atletik ve teknik özellikleri, bu ligin dinamikleri ve takımının oyun planı ile çok örtüşen Sümeyye Özcan, daha altyapıda oynadığı yıllarda mücadeleci oyun karakteri ile dikkat çeken Şule Aktaş ve takıma sonradan katılsa da ritim bulduğu maçlarda önemli katkılar getiren Betül Kutlu ön plandaki oyunculardı.   

 
 
TKBL’nin bir diğer başarılı takımı da HDİ Sigorta Yalova VİP Spor oldu. 
Mütevazi kadrosu, geçtiğimiz sezon Antalya 07 Basket’i başarıya taşıyan pota altı oyuncuları yerli isimler, yabancı oyuncuyu skorer dış oyuncu reçetesi coach Furkan Sağlık’ın yarattığı kimya ile sezonu beklentilerin üzerinde bir konumda kapattı. 

Son yılların en iyi sezonunu geçiren Başak Altunbey, deneyimli isimler Miray Uzunoğlu ve Aslı Sevinç ve Nazlı Güler bu başarıda ön planda rol üstlenen isimlerdi. 

BOTAŞ Gelişim ve Fenerbahçe Gelişim kadrolarındaki genç oyunculara çok değerli deneyimler kazandıran başarılı proje takımları oldu.  Kendilerini bu zor şartlarda yapılan yatırımlardan dolayı kutlamak gerekir. 
Bununla birlikte her iki kulübün de burada fırsat bularak gelişen oyuncuları ile yaptıkları yatırımın karşılığını hem maddi hem manevi olarak aldığı ya da alma yolunda olduğunu da belirtmek gerekiyor. 
Bu da oldukça sevindirici bir durum.  

TKBL’de yer alan diğer takımlar arasında Turgutlu Belediye Spor’un lige ilk çıktığı sezonda play-off başarısı göstermesi de üzerinde konuşulmayı hak eden diğer bir başarı hikayesi olarak görülmeli. 

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 4087