Bursaspor son saniyede kazandı ama sekizincilikte kaldı - BasketFaul.com

Bursaspor son saniyede kazandı ama sekizincilikte kaldı

07-05-22 21:43

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi’nde normal sezon son hafta mücadelesinde Frutti Extra Bursaspor ile Gaziantep Basketbol, Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Bu maç sonrasında Frutti Extra Bursaspor’un 7. sırayı alabilmesi için bu maçı kazanması, aynı saatte başlayacak olan maçta ise Pınar Karşıyaka’nın Darüşşafaka'ya yenilmesi gerekiyordu. Gaziantep Basketbol'un 3. sıra şansı için de bu maçı kazanması ve aynı saatte Pınar Karşıyaka ile oynayan Darüşşafaka ve Türk Telekom ile oynayan Galatasaray NEF'ten en azından birinin kaybetmesini bekleyecekti. Baştan sona çekişmeli geçen maçta Frutti Extra Bursaspor, son hücumda David Dudzinski’nin üçlüğü ile birlikte sahadan 85-82'lik galibiyetle ayrılmayı başardı. Frutti Extra Bursaspor’da, 7Days Eurocup yarı finalinin son bölümünde sakatlanan Andrew Andrews, final maçı öncesinde bu maçta riske edilmedi. Frutti Extra Bursaspor, bu galibiyetle birlikte Pınar Karşıyaka maçının bitmesini beklese de oradan Pınar Karşıyaka galibiyeti gelince Frutti Extra Bursaspor, normal sezonu 8. Bitirerek playoff ilk turunda normal sezon lideri Fenerbahçe Beko ile eşleşti. Gaziantep Basketbol ise Türk Telekom karşısında rahat kazanan Galatasaray NEF’in arkasında 4. olarak playoff ilk turunda Darüşşafaka ile eşleşti.

Maça etkili giren Frutti Extra Bursaspor, John Holland ve David Dudzinski’nin basketleriyle birlikte 4-0’lık seriyle başladı. Bu bölümde Gaziantep Basketbol, Jarmar Gulley'in basket faulü ile birlikte maçtaki ilk sayılarını bulsa da (4-3) etkili oyununu sürdüren Frutti Extra Bursaspor, sırayla Onuralp Bitim’in turnikesi, John Holland’ın orta mesafeli basketi, Kevarrius Hayes’in smacı ve son olarak da John Holland’ın üçlüğü ile birlikte ilk periyodun bitimine 5:47 kala skoru 13-3’e kadar getirmeyi başardı. Fakat bu bölümde Gaziantep Basketbol’da Ryan Luther’ın ve Milton Doyle'un üst üste üçlükleri geldi (13-9) ve yakalanan bu 6-0’lık serinin ardından ilk periyotta bitime 3:17 kala Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde Frutti Extra Bursaspor’da Onuralp Bitim’in tek serbest atış isabeti gelse de (14-9) üçlük yağmuruna devam eden Gaziantep Basketbol, Ryan Luther’ın üçlüğüyle birlikte skoru 14-12'ye getirmeyi başardı. Bu bölümde Frutti Extra Bursaspor, Ömer Utku Al’ın isabetli serbest atışlarıyla birlikte skorda önde kalmaya çalışsa da (16-12) geri adım atmayan Gaziantep Basketbol, periyodun son bölümünde Milton Doyle ve Jarmar Gulley’in 2 üçlüğü ile birlikte 6-0’lık seri yakaladı ve ilk periyot 21-20'lik Frutti Extra Bursaspor üstünlüğü ile tamamlandı.

İkinci periyot, Frutti Extra Bursaspor’da Onuralp Bitim’in üçlüğü ile başladı. (24-20) Fakat ilk bölümü iyi geçen Gaziantep Basketbol, İsmail Cem Ulusoy’un tek serbest atış isabeti ve QJ Peterson’un basket faulü ile birlikte ilk yarıda bitime 7:47 kala skoru eşitlemeyi başardı. (24-24) Fakat bu bölümde Frutti Extra Bursaspor’da önce Ömer Utku Al’ın üçlüğü ardından da Metin Türen’in smacıyla birlikte skoru bir anda 29-24'e getirince, ilk yarının bitimine 5:33 kala Gaziantep Basketbol molasına gidildi. Mola dönüşünde Frutti Extra Bursaspor’da bir de John Holland’ın faule rağmen bulduğu üçlük isabeti geldi ve ilk yarıda bitime 4:39 kala fark bir anda 9 sayıya kadar çıktı. (33-24) Fakat Gaziantep Basketbol, bu bölümde mükemmel bir geri dönüşe imza attı ve önce QJ Peterson ve İsmail Cem Ulusoy’un turnikeleri ve QJ Peterson’un üçlüğü ile birlikte çabuk bir 7-0’lık seri yakalayınca (33-31) ilk yarının bitimine 3:14 kala Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Moladan da etkili dönen Gaziantep Basketbol, QJ Peterson ile bir üçlük daha bularak ilk yarıda bitime 2:50 kala öne geçmeyi başardı. (33-34) İlk yarıda geri kalan bölüm karşılıklı basketlerle geçilirken son hücumda Frutti Extra Bursaspor’da Onuralp Bitim, hücum ribaundunu alarak basketi bulmayı başardı ve soyunma odasına 39-38'lik Frutti Extra Bursaspor üstünlüğü ile girildi.

İkinci yarı, Frutti Extra Bursaspor’da David Dudzinski ve Derek Needham’ın turnikeleriyle başladı. (43-38) Bu bölümde Gaziantep Basketbol’da Jarmar Gulley’in orta mesafeli basketi gelse de (43-40) Frutti Extra Bursaspor, David Dudzinski’nin üçlüğü ile ilk 3 dakikalık bölümü 46-40'lık üstünlükle geçti. Bu bölümde Frutti Extra Bursaspor, yakaladığı skor üstünlüğünü korumayı başarsa da Gaziantep Basketbol, Ryan Luther’ın üçlüğüyle birlikte periyotta son 5 dakikalık bölüme girilirken skoru 49-47'ye getirdi. Fakat Frutti Extra Bursaspor, bu bölümü rakibine göre daha iyi geçerek önce Ömer Utku Al’ın orta mesafeli basketi ardından da John Holland’ın üst üste 5 sayısıyla birlikte üçüncü periyodun bitimine 3,5 dakika kala skoru 56-47’ye getirmeyi başardı. Periyodun geri kalan bölümünde de etkili oyununu sürdüren Frutti Extra Bursaspor, Gaziantep Basketbol karşısında üçüncü periyodu 62-56'lık üstünlükle geçti.

Son periyoda etkili başlayan Gaziantep Basketbol, Alpha Kaba'nın orta mesafeli basketi ve Jarmar Gulley’in turnikesiyle birlikte maçın bitimine 8,5 dakika kala skoru 62-60'a getirdi. Maçın bitimine 7:59 kala Gaziantep Basketbol’da Leon Harun Apaydın, Ömer Utku Al’a faul yaptı. Bu kararı beğenmeyen Gaziantep Basketbol koçu Tutku Açık’a hakemler tarafından teknik faul çalındı. Bu bölümde Frutti Extra Bursaspor, skoru 66-60'a getirse de geri adım atmayan Gaziantep Basketbol, Leon Harun Apaydın’ın üçlüğü ve Jarmar Gulley’in orta mesafeli basketiyle birlikte skoru 66-65'e getirdi. Fakat bu bölümde Frutti Extra Bursaspor’da John Holland’ın üçlüğü gelince, bitime 6:16 kala Gaziantep Basketbol molasına gidildi. Moladan etkili dönmeyi başaran Gaziantep Basketbol, Jarmar Gulley’in üst üste 6 sayısıyla birlikte 4:45 kala skoru 69-72'ye getirince, bitime 4:45 kala bu sefer de Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Fakat bu bölümde farkın daha fazla açılmasına izin vermeyen Frutti Extra Bursaspor, bitime 2:42 kala Kevarrius Hayes’in smacıyla birlikte skoru 73-73'e getirince Gaziantep Basketbol molasına gidildi. Mola dönüşünde 2:09 kala Gaziantep Basketbol’da Alpha Kaba'nın smacına 1:31 kala Frutti Extra Bursaspor’da David Dudzinski’nin serbest atışlarıyla karşılık geldi. (75-75) 1 dakika kala Frutti Extra Bursaspor’da Derek Needham’ın üçlüğü geldi. (78-75) Gaziantep Basketbol’da Ryan Luther’ın serbest atışlarıyla gelirken (78-77) Frutti Extra Bursaspor’da 35 saniye kala Kevarrius Hayes’in basketi geldi. (80-77) Gaziantep Basketbol’da 28 saniye kala Alpha Kaba'nın turnikesi gelirken (80-79) Frutti Extra Bursaspor’da 22 saniye kala John Holland’ın serbest atışları geldi. (82-79) Gaziantep Basketbol hücumunda maçın bitimine 12 saniye kala QJ Peterson’un üçlüğüyle skor eşitlenirken (82-82) son hücumda Frutti Extra Bursaspor’da David Dudzinski’nin üçlüğü geldi ve Frutti Extra Bursaspor, çekişmeli geçen maçın sonunda sahadan 85-82'lik üstünlükle ayrılarak normal sezonu galibiyetle tamamladı.

Frutti Extra Bursaspor
John Holland: 27 sayı, 5 ribaund, 3 asist, 3 top çalma, 1 blok, David Dudzinski: 14 sayı, 4 ribaund, 3 asist, 1 top çalma, Onuralp Bitim: 12 sayı, 5 ribaund, 1 asist, Derek Needham: 12 sayı, 2 ribaund, 6 asist, 1 top çalma
Gaziantep Basketbol
Jarmar Gulley: 23 sayı, 3 ribaund, 4 asist, QJ Peterson: 19 sayı, 4 ribaund, 2 asist, 2 top çalma, Alpha Kaba: 15 sayı, 16 ribaund, 2 asist, 2 blok, Ryan Luther: 11 sayı, 8 ribaund, 3 asist
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1269