Ligi Aydın’latan Performans (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Ligi Aydın’latan Performans (Hayri Pekergin)

02-05-22 00:13

Herbalife Nutrition KBSL’de play-off yarı finalleri Fenerbahçe Safiport – NesibeAydın serisi ile başladı. 

 

Serinin ilk maçını uzun süre önde götüren Nesibe Aydın olurken 4. çeyrekte ritmini bulan Fenerbahçe rakibine oranla daha geniş olan rotasyonunun verdiği avantajı iyi kullanarak 73-71 kazanan taraf oldu. 


Gerek Fenerbahçe Safiport gerek Nesibe Aydın play-off çeyrek final serilerinde rakiplerini “süpürerek” kazanmıştı. 

Sarı lacivertliler Çankaya Üniversitesini kolaylıkla geçmiş, Nesibe Aydın Galatasaray önünde her iki maçı da kazanarak yarı finale yükselmişti. 

Ankara ekibi Euroleague Women finalisti, ligin en yüksek bütçeli takımı Fenerbahçe Safiport’u yarı final ilk maçında oldukça zorladı. 

Nesibe Aydın oyuncuları ve teknik ekibi son düdük çaldığında mağlup olduğu için değil galibiyeti kaçırdığı için üzüldü. 

Bu noktada Nesibe Aydın takımının Herbalife Nutrition KBSL’de henüz ikinci sezonunda olduğunu hatırlamakta yarar var. 

Nesibe Aydın bir eğitim kurumu. 

7 Şehir, 11 kampüs, tek okul düşüncesi ile Atatürk yolunda, Cumhuriyet ışığında evrensel değerleri benimsemiş bireyler yetiştirmeyi hedefi ile 1984’den bu yana faaliyet gösteriyor. 

Nesibe Aydın Spor Kulübünü 2010 yılında kurdu.  

O dönemlerde Kadınlar Bölgesel Basketbol Liginde faaliyet gösterdiklerini hatırlıyorum. 

Ankara’nın kadın basketbolunda yeniden yapılanması projesi kapsamında yapılan çalışmalar bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentini BOTAŞ, Çankaya Üniversitesi ve Nesibe Aydın gibi üç Süper Lig kulübüne ev sahipliği yapar konuma getirdi. 

KBBL deneyimi ardından TKBL’ye 2018-19 sezonu ile dönüş yapan Nesibe Aydın TKBL’de ikinci sezonunu lider olarak sürdürürken pandemi nedeni ile liglerin durdurulması ve sezonun o hali ile tescil edilmesi ardından Herbalife Nutrition KBSL’ye yükselme başarısı gösterdi. 

Ankara ekibi ilk KBSL sezonunda normal sezonu 19 galibiyet 7 yenilgi ile Fenerbahçe ve Galatasaray’ın ardından üçüncü sırada bitirerek sürpriz bir çıkış gerçekleştirdi. 

O süreçte normal sezonda ortaya konan başarının play-off ta devam etmeyeceğini düşünen oldukça fazla kişi vardı. Nesibe Aydın Çukurova Basket ile eşleşmişti. 

Bu seriyi farklı skorlarla 2-0 kazanarak daha ilk sezonunda yarı finale yükselen Nesibe Aydın oldu. 

Ankara ekibi yarı finalde güçlü Galatasaray ile eşleşti. 

Beklenti Galatasaray’ın seriyi kolaylıkla geçeceği yönündeydi. 

Oysa Nesibe Aydın bugün Fenerbahçe Safiport maçında olduğu gibi geçen sezonun yarı finalinde Galatasaray’a ecel terleri döktürdü. 

2-2 Eşitlikle girilen beşinci maçta kazanan sarı kırmızılılar olurken mütevazi bütçesi ile Nesibe Aydın beklentilerin çok daha üzerinde bir başarı sergiledi.  

Ligde ikinci sezonunda ikinci yarı final başarısı göstermek, sergilenen basketbolun KBSL’nin izlenme kalitesini yükselten niteliği Nesibe Aydın takımının övgüye değer bir performans sergilediğini, lige değer kattığını gösteriyor. 

Bu başarının nasıl geldiğine baktığımızda istikrarlı yönetim, Nesibe Aydın Kurumlarında “2. Kuşağın” temsilcisi Mirkan Aydın’ın takımı yakın takibi,  yönetim kademesinde Ali Kavaklıoğlu gibi eğitimciliğinin yanı sıra basketbolda çok büyük deneyim sahibi bir “spor insanı”nın yer alması, İbrahim Ulusoy gibi büyük bir tecrübenin idari süreçlerindeki katkısının takım için hazırlanan çalışma ortamının optimum şekilde oluşmasında rol oynadığını görüyoruz. 

Nesibe Aydın takımının ortaya koyduğu başarıda büyük pay sahibi diğer bir faktör coach Erman Okerman. 

Geçen sezon olduğu gibi bu sezon da eldeki bütçeyi en olumlu şekilde kullanarak oluşturulan kimyayı kolaylaştıran kadro mühendisliği, geçtiğimiz sezon Ruth Hebard ile olduğu gibi bu sezon Alana Coates ile pota altında yaratılan çekim etkisi, sahada sergilenen disiplinli basketbolu kolaylaştıran yabancı oyuncu tercihleri Erman Okerman’ın takımına oynattığı olumlu basketbola destek veren unsurlar. 

Geçtiğimiz sezon Harika Eldaş’ın gösterdiği çıkış ile A Milli Takıma yükselmesi, bu sezonun sonunda Galatasaray’da bulunduğu dönemde sürekli beklentilerin altında performans gösteren Meltem Yıldızhan’ın bu sezon sonunda ortaya koyduğu büyük çıkış Erman Okerman’ın  takımını başarıya götüren bir basketbol planlaması ile birlikte oyunculara da değer yarattığını gösteriyor. 

Kurumsal anlamda Nesibe Aydın Okulları evrensel değerleri benimsemiş, yaratıcı ve sorumluluk sahibi bireyler yetişmeyi hedefliyor. 

Kurumun 2. Kuşak temsilcilerinden Bilkent Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Dr. Burcu Aydın Özüdoğru’nun ekonomi kanallarında ülkemizin içinde bulunduğu zor ekonomik durumu yalın, net ve gerçekçi şekilde ortaya koyan yorumlarını her izlediğimde Nesibe Aydın Okullarının kurucularının yukarıda belirtilen “değerleri” 2. kuşak yönetime ne kadar büyük bir başarı ile aktardığını düşünüyorum. 

Nesibe Aydın Basketbol Takımı da bu kurumsal hedeflerle uyumlu coach ve oyuncu tercihleri, elde edilen başarılı sonuçlar ve gelecekte daha büyük ivme kazanmasını özellikle beklediğim altyapı faaliyetleri ile ülke basketboluna değer katıyor. 
 
twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 5572