Türk Basketbolu Euroleague’de Nerede? (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Türk Basketbolu Euroleague’de Nerede? (İlker Yıldız)

25-04-22 11:20

Bu yazımda 2021-2022 Turkish Airlines Euroleague normal sezonunun istatistiklerinden yola çıkarak, genel bir değerlendirme yapmaya çalışacağım. Bilindiği gibi EL(Turkish Airlines Euroleague)’de sezon 18 takımla başlayıp, 15 takımla tamamlandı. Bunun sebebi ise hepimizin bildiği gibi Ukrayna'daki gelişmelerin uygunsuzluğu sebebiyle, EuroLeague Ticari Varlığı (ECA) Hissedarları Yönetim Kurulu'nun; 2021-2022 sezonunda Rusya Federasyonu temsilcilerinin hem THY EuroLeague'den (CSKA Moskova, Zenit St Petersburg, Unics Kazan) hem de 7DAYS EuroCup'tan (Lokomotiv Kuban, Krasnodar) ihraç edilmesiydi. Ayrıca ECA Hissedarları Yönetim Kurulu'nun 28 Şubat 2022'deki toplantısı sonrası Rus takımlarına karşı normal sezonda alınan tüm sonuçların EuroLeague ve EuroCup puanlamalarından da çıkarılmasına da karar verilmişti.

Euroleague Organizasyonu Ne Yapmaya Çalışıyor?
Rusya Federasyonu temsilcilerinin ligden ihraç edilmesinden önce; CSKA Moskova’nın 14 galibiyet ve 10 mağlubiyet, Zenit St Petersburg’un 14 galibiyet ve 9 mağlubiyet ve Unics Kazan’ın ise 13 galibiyet ve 12 mağlubiyeti vardı. Bu üç Rus takımının da doğru bir kararla ligden ihraç edilmesi sonrasında, ligdeki diğer takımların Rus temsilcilerine karşı normal sezonda aldıkları galibiyetlerin çıkarılması ise  Euroleague gibi bir organizasyon içinde alınan kararların ne ölçüde adaletli olduğunu da açık bir şekilde ortaya koyuyor! Euroleague gibi uzun yıllardan beri devam eden ciddi bir organizasyonda(!) nasıl oluyor da sezon devam ederken, takımların ligden ihraç edilebilme durumlarıyla ilgili hazırlanmış bir madde bulunmaz, anlaşılır gibi değil! Kulüplerin oylamasıyla alınan bu keyfi ve adaletsiz uygulamanın ise gerçek anlamda Euroleague’in nasıl bir ciddiyetle(!) yönetildiğini de gözler önüne serdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

EuroLeague Ticari Varlığı (ECA) Hissedarları Yönetim Kurulu'nun Euroleague organizasyonunun, Avrupa basketboluna faydadan çok, zarar getirdiğine inananlardanım. Euroleague organizasyonunun Avrupa basketbolunu genişletmek ve geliştirmekten çok; belli kulüplerin hegemonyasına giren bir basketbol anlayışına sebebiyet verdiğini, adaletsizliğin ön planda olduğu bir anlayışı körüklediğini, belli kulüplerin plansız ve sürdürülebilirlikten uzak bir şekilde EL’ye bağımlı bir şekilde büyümelerinin sağladığını(!) ve en kötüsü de EL-FIBA arasında yıllardan beri devam eden ve bir türlü de nedense olumlu anlamda çözüme kavuşturulamayan(!), suni şekilde oluşturulduğunu düşündüğüm anlaşmazlıklardan kaynaklı olarak Milli Takım organizasyonlarının değersizleştirmeye çalışıldığını da çok net bir şekilde son yıllarda görüyoruz.

Euroleague Marşı ve Ortaya Konan Saçmalık!
EuroLeague'de maçların başlamasından önce her iki takımın ilk beşlerinin parkede dizilmesi ve "EuroLeague Marşı"nın çalınması tam bir saçmalık! Her takımın kendi ülke marşının çalınması varken, "EuroLeague Marşı"nın çalınması da nedir? "EuroLeague Marşı"nın sözlerinde sıklıkla vurgulanan "Devotion - Bağlılık" kelimesinden de anlaşılacağı gibi asıl amaçlarının sadece kendi organizasyonlarına bağlılık olduğunu da yapılan uygulamalardan rahatlıkla anlayabiliyoruz. Küreselci zihniyetin bir ürünü olan EuroLeague organizasyonu ile FIBA arasında uzun yıllardır yaşanan ve suni bir gündem olduğunu düşündüğüm anlaşmazlıklar yüzünden, en büyük zararı Milli Takım organizasyonlarında yaşanmasının da tesadüfi olmadığını düşünüyorum.

Normal Sezon Değerlendirmesi
Tablo-1’de Turkish Airlines Euroleague'de yer alan takımlarda süre alan yerli oyuncuların genel takım istatistiklerine katkısı yüzde olarak yer almaktadır. Tablo-2’de Turkish Airlines Euroleague’de yer alan takımların ve oyuncuların ülke dağılımı yer almaktadır. Tablo-3’de ise Türk oyuncularımızın bireysel istatistikleri (aldıkları süreye göre sıralanmışlardır) yer almaktadır. Tablo-3’de en baştaki “sıra” sütununda yer alan sıralama, oyuncularımızın Euroleague’deki oyuncular arasında toplam süreye göre sıralamasını vermektedir. 

Tablo-1’de yer alan Euroleague normal sezonunda süre alan toplam 293 oyuncunun, ülkelere göre dağılımına baktığımızda en dikkat çekici durumun; her geçen sezon Euroleague’deki ABD’li oyuncuların hem sayı (86 oyuncu, %29,35) hem de takımlarında aldıkları süre/sorumluluklar (Normal sezon sonunda toplamda en çok süre alan ilk 10 oyuncunun 5’i ABD kökenli) adına daha çok ön plana çıkmalarıdır. 

38 Ülkeden 293 Oyuncu
Bu sezon Euroleague’de 38 ülkeden 293 oyuncunun süre aldığını görüyoruz. EL’de 86 oyuncuyla en fazla ABD’den oyuncu yer alırken, ABD’li oyuncuları sırasıyla; Fransa (26), Sırbistan (22), Rusya (19), Almanya (18), Yunanistan (17), İspanya (16) ve Litvanya (16)’lı oyuncular birbirlerine yakın sayıda olacak şekilde takip etmekteler. İki takımla katıldığımız EL’de bu sezon sadece ve sadece 9 yerli oyuncumuzun süre alması ve her geçen sezon da yerli oyuncularımızın EL’deki istatistiklerinde düşüşlerin yaşanması, ülke basketbolumuz adına üzüntü verici olsa gerek! EL’de ülkelere göre oyuncuların istatistik ortalamalarına baktığımızda da genel anlamda hemen hemen en az süre ve en az sorumluluk alan oyuncuların Türk oyuncular olduğuna da üzülerek şahit oluyoruz. 

Yerli Oyuncularımız Takımlarımızda Figüran Olmaya Devam Ediyorlar!
Crvena Zvezda mts Belgrade, Zalgiris Kaunas, Alba Berlin, AX Armani Exchange Milan, CSKA Moscow, LDLC ASVEL Villeurbanne, Olympiacos Piraeus, Panathinaikos OPAP ve Real Madrid gibi 9 takımda en az bir-iki yerli oyuncu takımının ana rotasyonunda lider konumda bulunurken; başta temsilcilerimiz Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes olmak üzere 5-6 takımda ise yerli oyuncuların takım içinde figüran konumunda olduğunu görüyoruz.

EL’de bu sezon en çok yabancı oyuncu oynatan ve yerli oyunculara en az süre veren (%10,77) takımlar arasında dördüncü sırada yer alan Aleksandar Djordjevic (Sırbistan) yönetimindeki Fenerbahçe Beko’nun, Rus temsilcileriyle oynadığı maçları da dahil ettiğimizde 31 maçtaki galibiyet sayısının sadece 13 olduğunu (galibiyet yüzdesi: %41,94) ve play-offlara da kalamayarak başarısız bir sezon geçirdiğini söyleyebiliriz. Buna karşın, bu sezon EL’de en az yabancı oyuncuya ve en çok yerli oyuncuya süre veren Kızılyıldız'ın (Sırbistan) ise 14 galibiyet ile kendi ölçeğinde başarılı diyebileceğimiz bir şekilde sezonu tamamladığını söyleyebiliriz. Kızılyıldız’da yerli oyuncuların toplam sürenin %67,63’ünde parkede kaldıklarını ve bu oranın Fenerbahçe Beko’daki yerli oyuncuların aldıkları sürenin tamı tamına 6,5 katı olduğunu görüyoruz. Gerek Fenerbahçe Beko gerekse de Anadolu Efes’in EL’de en çok harcama yapan ve yerli oyunculara en az süre veren takımlar olduklarını göz önünde tutarsak, başarı kıstasını tekrardan tanımlamamız gerekliliği de kendiliğinden ortaya çıkıyor diyebiliriz.

En Çok Süre Alan Oyuncular Arasında İlk 100’de Oyuncumuz Bulunmuyor! 
Sırbistan, Litvanya, Yunanistan ve Almanya takımlarına baktığımızda bu takımlarda büyük çoğunlukla yerli oyuncuların ön planda olduğunu görüyoruz. Bunun yanında FC Barcelona, Real Madrid, CSKA Moskova ve AX Armani Exchange Milan gibi önemli takımlarda da yerli oyuncular takım içerisinde lider konumundalar. Bizim takımlarımızda ve EL’deki diğer takımlara baktığımızda ise devşirme oyuncuların (Scottie Wilbekin ve Shane Larkin) dışında takımlarında ana rotasyonda yer alan Türk oyuncu bulunmuyor. Devşirme oyuncularımızın dışında toplamda en çok süre alan oyuncumuz; 400 dakika 14 saniye ile Sertaç Şanlı (FC Barcelona, 1991) olurken, Sertaç’ın EL’de toplamda en çok süre alan oyuncular sıralamasında 293 oyuncu arasında ancak 137. sırada olabildiğini görüyoruz. Yerli oyuncularımız arasında bu sezon EL’de en çok süre alan ikinci oyuncumuz Şehmus Hazer (1999, Fenerbahçe Beko)’in genel sıralamada 162. sırada, en çok süre alan üçüncü oyuncumuz Melih Mahmutoğlu (1990, Fenerbahçe Beko)’nun ise genel sıralamada193. sırada ancak kendilerine yer bulabildiler!

Bir diğer ilginç not ise; devşirme oyuncularımızın dışında yerli oyuncularımız arasında verimlilik puanında ilk sırada yer alan Sertaç Şanlı’nın verimlilik puanının, diğer sekiz oyuncumuzun verimlilik puanlarının toplamına neredeyse eşit durumda olduğudur! Sertaç Şanlı’nın verimlilik puanı (144 VP); Şehmus Hazer (86 VP), Melih Mahmutoğlu (40 VP), Ahmet Buğrahan Tuncer (10 VP), James Metecan Birsen (9 VP), Tolga Geçim (6 VP), Doğuş Balbay (4 VP), Yiğitcan Saybir (1 VP) ve Erten Gazi (-3 VP)’nin toplamı olan 153’e neredeyse eşit durumda. Bu da gösteriyor ki, EL’deki takımlarımız kendi yerli oyuncularımıza bu sezon da yabancı kalmışlar!

Yerli Oyunculara En Az Süre Veren Takımlar Sıralamasında İlk Dörtteyiz!
EL temsilcilerimiz Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes’in yerli oyunculara en az süre veren ilk dört takım arasında olması ise gerçekten çok üzücü. Anadolu Efes’te oynayan devşirme oyuncumuz Shane Larkin’in istatistiklerini değerlendirme dışında bıraktığımızda Anadolu Efes’in, İspanya takımı Bitci Baskonia Vitoria-Gasteiz’den sonra Euroleague’de yerli oyunculara en az süre veren ikinci takım olduğunu üzülerek görüyoruz. Geçtiğimiz sezon EL’de Anadolu Efes yine son sıralardaydı ama yerli oyuncularımız takım genelinde sürenin %10,58’inde yer alırken, bu sezon ise sadece ve sadece %2,59’unda parkede yer almaları da üzücü olsa gerek!

Basketbol’da hem ekol olmuş hem de A Milli Takımlar düzeyinde bizden çok daha başarılı sonuçlar almış olan ülkelerin EL’deki kulüplerine baktığımızda, çoğunlukla yerli oyuncularının gerek takım içindeki sorumlulukları olsun gerekse de yerli oyuncuların gelişimlerini sağlama adına imkanların yaratılması olsun, bizim takımlarımızdan çok daha iyi bir şekilde özen gösterildiğini ve dengenin de sağlandığını görüyoruz. Ülke basketbolumuzun lokomotifliğine soyunmuş olan kulüplerimizin, ülke basketbolumuzun kurtuluşunun; dünya çapında büyük yerli oyuncular yetiştirmek ve onların gelişimlerine imkan sağlamak olduğunun bilincinden uzak şekilde hareket etmelerini de anlamakta zorlanıyoruz.

Aşağıda yer alan üç tabloda da her şey çok açık bir şekilde ortaya konmuş bir durumda. Avrupa’nın kulüpler düzeyinde en önemli organizasyonu olarak addedilen EL’de en çok süre alan oyuncular sıralamasında bırakın ilk 20-30’u, ilk 100’de bile oyuncunuzun olmadığı bir yerde Türk basketbolunun başarısından söz edebilir miyiz? Ülke basketbolumuzun başarısı: İyi ve büyük yerli oyuncuların yetişmesindedir. Bu seviyede yerli oyuncularımızın yetişmesi için de kulüplerimizin hangi kulvarda olursa olsun (Lig ya da Avrupa Kupaları) elde edecekleri başarıların, yerli oyuncularla birlikte elde edilmesiyle anlam kazanacağını hem bilmeleri hem de bunu ülke basketbolumuza olan sorumlulukları olarak görmeleri gerekiyor.

Ergin Ataman ve EL’de Yerli Oyuncularımız
Play-offlara kalan 8 takım içerisinde yerli oyunculara en az süre veren takımın, Sayın Ergin Ataman yönetimindeki Anadolu Efes olduğunu görüyoruz. Son yıllarda olduğu gibi bu sezon da EL’de yerli oyuncularına en az süre ve sorumluluk veren takımlar sıralamasında yine son sıralarda Sayın Ergin Ataman yönetimindeki Anadolu Efes takımının olduğunu görmeye alıştık diyebiliriz!

2017 yılından itibaren Anadolu Efes’in başantrenörlüğü görevinde bulunan Sayın  Ergin Ataman’ın maç sonuçları adına EL performansının çok iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ergin Ataman yönetiminde Anadolu Efes, COVID-19 salgını nedeniyle iptal edilen 2019-2020 sezonunda EL’de lider konumdaydı ve 2021'de de finalde Barcelona'yı yenerek tarihinde ilk kez Euroleague şampiyonluğuna ulaştı ve Sayın Ataman da bu kupayı kazanan ilk Türk başantrenör oldu. Sayın Ataman, hiç kuşkusuz en başarılı Türk antrenörlerin başında geliyor ve kariyeri boyunca; Anadolu Efes ile 1’i EL olmak üzere 11, Ülkerspor ile 4, Beşiktaş ile 3, Galatasaray ile 2, Türk Telekom ile 1 ve Montepaschi Siena (İtalya) ile de 1 olmak üzere, toplamda 22 kupa kazandığını görüyoruz. Ülke basketbolumuz adına en önemli isimlerden biri haline gelen Sayın Ataman’dan Türk basketbolseverler olarak daha farklı beklentiler içerisinde olmamızın da doğal olduğunu düşünüyorum. Bunların başında da tıpkı Anadolu Efes (Efes Pilsen)’te ilk göreve geldiği 1999-2001 yıllarında yerli oyuncularımıza verdiği önem ve değerle birlikte gelen 2000 yılındaki Avrupa Ligi final-four’undaki gibi başarılar elde etmesidir. Türk oyuncuların figüran olduğu şampiyonluklar yerine; Türk oyuncuların yetişmesini ve gelişmesini önceleyerek de EL’de başarılı olunabileceğini göstermesini kendisinden tekrar bekliyoruz. Sayın Ataman’ın Anadolu Efes’in başında üçüncü kez göreve geldiği 2017 yılından itibaren (ikincisi 2008-2010 yıllarını kapsıyor) bu yıla kadar, geçmiş yıllardan çok farklı bir Ergin Ataman’a şahit olduğumuzu da üzülerek söylemeliyim. Gerek Efes Pilsen ile 2000 yılında Avrupa Ligi’nde final-four’a kalma başarısında gerek 2012 yılında Beşiktaş ile elde edilen FIBA EuroChallenge şampiyonluğunda gerekse de 2016 yılında Galatasaray ile kazanılan EurCup şampiyonluğunda hep Sayın Ataman’ın takımlarında en az bir lider yerli oyuncuya şahit oluyorduk. Kendisi de sıklıkla parkede en az bir yerli oyuncuya yer verdiğini ifade ediyor ve bunu da ülke basketbolumuza duyduğu sorumluluk bilinci gereğiyle yaptığını da ifade ediyordu. Ancak ne hikmetse 2017 yılından itibaren, yerli oyunculara bakış açısı neredeyse 180 derece değişen bir Ergin Ataman’a tanık oluyoruz.

Son dört-beş sezona baktığımızda Euroleague'de yer alan takımlarda süre alan yerli oyuncuların, genel takım istatistiklerine yüzde olarak katkısına baktığımızda Sayın Ataman yönetimindeki Anadolu Efes’in hep son sıralarda olduğunu görüyoruz. Sayın Ataman yönetimindeki Anadolu Efes’in EL’de yerli oyunculara süre verme konusunda; 2018-2019 sezonunda 16 takım arasında 14. sırada, 2020-2021 sezonunda 18 takım arasında 16. sırada ve 2021-2022 sezonunda ise 18 takım arasında 17. sırada olduğunu üzülerek görüyoruz. Sayın Ataman’ın Anadolu Efes’teki üçüncü döneminde ülke basketbolumuza kazandırdığı ve gelişim göstermesinde pay sahibi olduğu tek bir yerli oyuncu varken (o da Tibor Pleiss’ın sakatlığı döneminde zorunlu olarak verilen şansı iyi değerlendiren Sertaç Şanlı); transfer edilen ya da altyapıdan A takıma alınan üst düzey yerli oyuncular arasında hemen hemen hiçbirinin Anadolu Efes’te gelişim gösterememesi de ilginç olsa gerek (Tolga Geçim, J. Metecan Birsen, Yiğitcan Saybir, Ömercan İlyasoğlu, Onuralp Bitim gibi)!
 
Sayın Ataman, 16 Nisan tarihinde ikinci kez A Erkek Milli Basketbol Takım Başantrenörlüğü görevine getirildi. Hatırlanacağı gibi ilk olarak 2014-2016 yılları arasında A Erkek Milli Basketbol Takım Başantrenörlüğü görevinde bulunmuştu. Sayın Ataman’ın şimdi bir milli takım başantrenörü olarak hem rol model olma adına hem de milli takımlarımızı besleyen yerli oyuncuların yetişmesine ve gelişimine katkıda bulunan bütün antrenörler gibi ortak bir sorumluluk taşıması gerektiğini düşünüyorum. A Milli Takım antrenörü profilinin sadece yabancı oyuncularla iyi iletişim kurarak ve sadece yabancı oyuncuların yer aldığı takımlarla başarılar elde eden bir antrenör olmasını kimsenin isteyeceğini düşünmüyorum. Mevcut A Erkek Basketbol Milli Takımımızın oyuncu grubuna baktığımızda özellikle de NBA’de oynayan oyuncularımız açısından çok ciddi bir potansiyele sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak, yine de ülke basketbolumuz adına baktığımızda milli takım kadrosunda bulunan oyuncularımız arasında Bandırma BK (Banvit) gibi ülke basketbolumuzun en önemli yetiştirici kulüp yapısından yetişen Alperen Şengün dışında potansiyelli yeni yüzleri göremediğimiz de bir gerçek. Özellikle A Milli Takım başantrenörünün sorumlulukları arasında ülke basketbolumuzun geleceği adına da kaygı taşımak ve yaşanabilecek sorunları çözüme kavuşturmak da gelmelidir diye düşünüyorum. Aksi taktirde son 10-20 yılın en iyi Milli Takım kadrosunu, iki yıllık görev süresi içerisinde kürsüye çıkarmanın da yalnız başına bir başarı olarak addedilmemesi de gerekiyor. Sayın Ataman’ın ülke basketbolumuza en büyük katkısının, Anadolu Efes gibi altyapılara en çok yatırım yapan bir kulübün nasıl olur da görev süresi içinde son 5-6 yılda altyapılardan A takım seviyesine bir tek üst düzey oyuncu çıkaramadığı sorununu çözmesi ve EL’de de yerli oyunculara ciddi süre ve sorumluluklar veren bir başantrenör olarak ülke basketbolumuza da örnek olmasıyla birlikte gerçekleşeceğidir.

2014-2016 yılları arasında A Milli Takımımızın başantrenörlüğü görevindeyken, resmî turnuvalarda; 2014 Dünya Şampiyonası Finalleri'nde sekizinci (4 G-3M), 2015 Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde on dördüncü (3G-3M) ve 2016 Olimpiyat Oyunları Elemeleri'nde (1G-2M) 2.turda elenmiştik. Sayın Ergin Ataman yönetiminde ikisi final biri de eleme olmak üzere üç önemli FIBA organizasyonunda 16 resmî maçta 8 galibiyet ve 8 mağlubiyet (%50 başarı) ile çok da başarılı bir grafik çizememiştik. Ülke basketbolumuzun en başarılı başantrenörlerinden biri hiç kuşkusuz Sayın Ataman'dır. Ancak, Sayın Ataman'ın EL'de yerli oyunculara neredeyse hiç süre vermeyen antrenörlerin başında geldiği de bir gerçek. A Erkek Basketbol Milli Takımımızla birlikte gerek 2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda da gerekse de diğer organizasyonlarda yaşanacak bir başarısızlıkta, Milli Takımdaki yerli oyuncuların takımlarında süre almaması ve yabancı oyuncu sayısı konusunda eleştiride bulunacak en son kişinin de Sayın Ataman’ın kendisi olacağının da bilincinde, bu önemli görevi kabul ettiğini de söylemeliyiz. Sayın Ergin Ataman'a yeni görevi hayırlı olsun diyor ve Milli Takımımızla nice başarılar elde etmesini can-ı gönülden diliyorum.

Unutmamalıyız ki bugün gerek Lig gerekse de Avrupa Kupaları’nda kısa vadede başarılar kazanmak adına ihmal ettiklerimiz sadece yerli oyuncularımız değildir. İhmal ettiklerimiz aynı zamanda Türk basketbolunun geleceğidir. Ülke basketbolumuz ile ilgili acı gerçekleri bir nebzede olsa yüzümüze vuran Euroleague istatistikleri ile sizleri baş başa bırakıyor ve Türk basketbolunun geleceğini düşünmek adına herkesi sorumluluğa davet ediyorum.

Her şey Türk basketbolu için.
2021-2022 TURKISH AIRLINES (TÜRK HAVA YOLLARI) EUROLEAGUE'DE YER ALAN TAKIMLARIN
YERLİ OYUNCU İSTATİSTİKLERİNİN GENEL TAKIM İSTATİSTİKLERİNE ORANI (%) - (NORMAL SEZON SONU)
SIRA
LİG
SIRASI
(G-M)
TAKIMLAR
ÜLKESİ
YERLİ
OYUNCU
SAYISI
YABANCI
OYUNCU
SAYISI
TOPLAM
OYUNCU
SAYISI
SÜRE
(DAKİKA)
SAYI
TOPLAM
RİBAUNT
ASİST
TOP
ÇALMA
BLOK
VERİM
1
11 (12-16)
Crvena Zvezda mts Belgrade
Sırbistan
12
5
17
67,63%
62,53%
72,07%
57,59%
65,04%
73,91%
64,00%
2
14 (8-20)
LDLC ASVEL Villeurbanne
Fransa
10
7
17
53,43%
50,96%
52,34%
59,24%
44,34%
49,45%
48,73%
3
15 (8-20)
Zalgiris Kaunas
Litvanya
9
8
17
53,24%
52,67%
41,81%
64,47%
53,37%
32,20%
52,31%
4
10 (12-16)
ALBA Berlin
Almanya
7
8
15
48,59%
47,57%
45,61%
40,51%
48,18%
41,10%
46,06%
5
2 (19-9)
Olympiacos Piraeus (*)
Yunanistan
6
7
13
46,07%
48,07%
35,02%
58,60%
39,50%
13,16%
40,81%
6
13 (9-19)
Panathinaikos OPAP
Yunanistan
8
9
17
39,38%
34,63%
47,08%
30,18%
26,74%
60,00%
38,45%
7
İhraç
CSKA Moskova
Rusya
8
8
16
37,56%
31,08%
34,39%
34,67%
36,18%
57,14%
29,37%
8
4 (18-10)
Real Madrid (*)
İspanya
8
13
21
26,99%
24,40%
20,41%
33,73%
26,79%
4,95%
19,75%
9
3 (19-9)
AX Armani Exchange Milan (*)
İtalya
7
11
18
25,43%
23,23%
34,21%
12,70%
30,77%
25,00%
26,90%
10
İhraç
Zenit St Petersburg
Rusya
6
9
15
23,83%
16,38%
21,59%
19,54%
26,61%
14,52%
12,64%
11
1 (21-7)
FC Barcelona (*)
İspanya
6
13
19
22,32%
26,24%
28,59%
13,36%
22,56%
28,07%
27,96%
12
İhraç
UNICS Kazan
Rusya
5
9
14
14,73%
9,81%
11,31%
10,19%
7,69%
19,15%
7,32%
13
7 (15-13)
AS Monaco (*)
Fransa
5
11
16
12,91%
8,34%
11,58%
12,20%
6,01%
4,05%
7,30%
14
5 (17-11)
Maccabi Playtika Tel Aviv (*)
İsrail
6
10
16
12,57%
9,13%
11,04%
11,17%
15,70%
14,93%
7,23%
15
12 (10-18)
Fenerbahçe Beko
Türkiye
3
14
17
10,77%
10,05%
5,74%
6,77%
12,24%
0,00%
5,29%
16
8 (14-14)
FC Bayern Münih (*)
Almanya
4
12
16
5,23%
4,19%
4,10%
1,40%
3,17%
0,00%
0,86%
17
6 (16-12)
Anadolu Efes (*)
Türkiye
5
11
16
2,59%
0,85%
1,78%
2,70%
2,73%
0,00%
0,56%
18
9 (12-16)
Bitci Baskonia Vitoria-Gasteiz
İspanya
1
13
14
0,41%
0,13%
0,20%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Açıklamalar:
1)
EuroLeague Ticari Varlığı (ECA) Hissedarları Yönetim Kurulu'nun aldığı karara göre;
- Ukrayna'daki gelişmelerin uygunsuzluğu sebebiyle, 2021-22 sezonunda Rusya Federasyonu ekiplerinin hem THY EuroLeague'den (CSKA Moskova, Zenit St Petersburg, Unics Kazan) hem de 7DAYS EuroCup'tan (Lokomotiv Kuban, Krasnodar) ihraç edilmelerine,
- ECA Hissedarları Yönetim Kurulu'nun 28 Şubat 2022'deki toplantısı sonrası açıklandığı üzere, Rus takımlarına karşı normal sezonda alınan tüm sonuçların EuroLeague ve EuroCup puanlamalarından çıkarılmasına karar verilmiştir.
2) Sıralama, takımların yerli oyunculara verdikleri sürelerin yüzde olarak en fazladan en aza doğru yapılmıştır.
3) Bu sezon Euroleague'de mücadele eden bütün takımlardaki devşirme oyuncuların istatistikleri, yabancı oyuncu istatistikleri kısmına dahil edilmiştir.
4) (*) Play-off'a kalan takımları göstermektedir.

 

2021-2022 TURKISH AIRLINES (TÜRK HAVA YOLLARI) EUROLEAGUE'DE
ÜLKELERE GÖRE TAKIM VE OYUNCU SAYISI DAĞILIMI - (TABLO-2)
S
ÜLKE
TAKIM
SAYISI
OYUNCU
SAYISI
 
S
ÜLKE
TAKIM
SAYISI
OYUNCU
SAYISI
1
ABD
-
86
20
Nijerya
-
2
2
Fransa
2
26
21
Polonya
-
2
3
Sırbistan
1
22
22
Karadağ
-
1
4
Rusya
3
19
23
Arjantin
-
1
5
Almanya
2
18
24
Çekya
-
1
6
Yunanistan
2
17
25
Gürcistan
-
1
7
İspanya
3
16
26
Çad
-
1
8
Litvanya
1
16
27
Gana
-
1
9
İtalya
1
12
28
Kamerun
-
1
10
Türkiye
2
9
29
Küba
-
1
11
İsrail
1
7
30
Bulgaristan
-
1
12
Hırvatistan
-
5
31
Estonya
-
1
13
Letonya
-
4
32
Macaristan
-
1
14
Slovenya
-
3
33
Meksika
-
1
15
İsveç
-
3
34
Slovakya
-
1
16
Bosna Hersek
-
2
35
Uruguay
-
1
17
Kanada
-
2
36
Ürdün
-
1
18
Avustralya
-
2
37
Senegal
-
1
19
Danimarka
-
2
38
Yeni Zelanda
-
1
TOPLAM
18
293
Not: Bu sezon birden fazla takımda forma giyen bir (1) oyuncu olmuştur. Jehyve Floyd (1997, ABD), bu sezon hem Fenerbahçe Beko (Türkiye) hem de Panathinaikos Opap (Yunanistan) takımlarında forma giymiştir.

 

2021-2022 TURKISH AIRLINES (TÜRK HAVA YOLLARI) EUROLEAGUE'DE OYNAYAN TÜRK OYUNCULARIMIZIN İSTATİSTİKLERİ
(NORMAL SEZON SONU) - (TABLO-3)
S
SÜRE
SIRA
OYUNCU
DOĞUM
YILI
TAKIM
OYNADIĞI
MAÇ
İLK5
SÜRE
SAYI
HR
DR
TR
ASİST
TK
BLOK
FAUL
VERİM
1
137.
Sertaç Şanlı
1991
FC Barcelona (İspanya)
25
18
400:14:00
176
38
51
89
22
8
23
11
72
144
16:00:34
7,04
1,52
2,04
3,56
0,88
0,32
0,92
0,44
2,88
5,76
2
162.
Şehmus Hazer
1999
Fenerbahçe Beko
25
5
310:35:00
119
5
22
27
27
21
22
0
54
86
12:25:24
4,76
0,20
0,88
1,08
1,08
0,84
0,88
0,00
2,16
3,44
3
193.
Melih Mahmutoğlu
1990
Fenerbahçe Beko
23
6
246:43:00
101
1
6
7
7
7
7
0
18
40
10:43:37
4,39
0,04
0,26
0,30
0,30
0,30
0,30
0,00
0,78
1,74
4
224.
James Metecan Birsen
1995
Fenerbahçe Beko
14
0
110:44:00
12
7
10
17
4
2
1
0
15
9
7:54:34
0,86
0,50
0,71
1,21
0,29
0,14
0,07
0,00
1,07
0,64
5
243.
Erten Gazi
1997
Anadolu Efes
14
0
68:27:00
7
2
3
5
5
1
4
0
13
-3
4:53:21
0,50
0,14
0,21
0,36
0,36
0,07
0,29
0,00
0,93
-0,21
6
252.
Ahmet Buğrahan Tuncer
1993
Anadolu Efes
8
0
47:14:00
8
2
4
6
5
4
4
0
2
10
5:54:15
1,00
0,25
0,50
0,75
0,63
0,50
0,50
0,00
0,25
1,25
7
256.
Tolga Geçim
1996
Anadolu Efes
6
2
39:10:00
8
0
2
2
4
1
5
0
2
6
6:31:40
1,33
0,00
0,33
0,33
0,67
0,17
0,83
0,00
0,33
1,00
8
269.
Doğuş Balbay
1989
Anadolu Efes
7
0
21:56
1
1
4
5
2
0
2
0
2
4
3:08:00
0,14
0,14
0,57
0,71
0,29
0,00
0,29
0,00
0,29
0,57
9
290.
Yiğitcan Saybir
1999
Anadolu Efes
1
0
01:26
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1
1:26:00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
1,00
GENEL İSTATİSTİK TOPLAMLARI
123
31
1246:29:00
432
56
102
158
76
44
68
11
178
297
İSTATİSTİK ORTALAMALARI
10:08:02
3,51
0,46
0,83
1,28
0,62
0,36
0,55
0,09
1,45
2,41
Açıklama: Yukarıdaki tablo, 2021-2022 Turkish Airlines Euroleague normal sezonunun sonunda süre alan Türk oyuncuların, en çok süre alandan en az süre alana doğru yapılan sıralamaya göre hazırlanmıştır. Bu sezon Turkish Airlines Euroleague'de 293 oyuncu süre alırken, bu oyuncuların sadece 9'u Türk oyuncudur. Devşirme oyuncularımız Scottie Wilbekin ve Shane Larkin'e istatistiklerde yabancı oyuncu kısmında yer verilmiştir.

Ahmet Düverioğlu (Ürdün, Fenerbahçe Beko), Tarık Biberoviç (Bosna Hersek, Fenerbahçe Beko) ve İsmet Akpınar (Almanya, Fenerbahçe Beko) ligimizde yerli statüsünde oynuyor olsalar da A Milli Basketbol Takımımızda oynayamadıkları için istatistiklerde yabancı oyuncu kısmında yer almışlardır.

Bununla birlikte bütün oyuncuların Euroleague resmi sitesinde yer alan uyruklarına tek tek bakılmış ve bir oyuncunun gerçek uyruğu olarak; devşirme oyuncu olmadan önceki ülke vatandaşlığına göre uyruğu belirlenmiştir. Devşirme oyuncu sınırlaması olmadan bir milli takımda yer alan oyuncular için oynadıkları milli takımın ülkesi olarak uyruğu belirlenmiştir.
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2723