Monte Williams'tan Yalovaspor'a... (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Monte Williams'tan Yalovaspor'a... (Necip Kapanlı)

20-04-22 10:37
PETKİM-Yalovaspor maçı düşmeyi etkileyecek maçların başında geliyordu. 7 saniye kala PETKİM topu oyuna sokarken 5 saniyeyi geçirdi, ardından hakem Özlem Yalman PETKİM'den Peyton topa temas edememişken, yani top sadece Yalovasporlu Gabriel'in elindeyken hatalı bir kararla tutulmuş top kararı verdi, ok yönü gereği PETKİM topu oyuna soktu. 1.2 saniyenin içinde olup olmadığı görüntülerden anlaşılamayan pozisyonda üçlüğü attı ve PETKİM kazandı. En tartışılmayacak hata tutulmuş top kararıydı ve bu hata düşme hattındaki Yalovaspor'u bitime 2 hafta kala en dezavantajlı takım durumuna getirdi.
***
Phoenix Suns Koçu Monty Williams, Oklahoma'da asistan koçken eşini bir trafik kazasında kaybetti. Cenaze töreni sırasında yaptığı şu konuşma beni inanılmaz şekilde etkilemişti:
"Eşimin ölümü bütün hayatımızı değiştirecek, çok ama çok üzgünüm ama bu olayın iki tarafı var. Kazaya neden olan kişinin ve ailesinin de bizim kadar üzgün olduğundan eminim. Donaldson ailesi için de dua etmeliyiz, onlar için de yas tutmalıyız."
***
Bu örnekten yola çıkarsak Yalovaspor Monte Williams... Özlem Yalman ise çocukları kazanın yüzde 100 kabahatlisi olan Donaldson ailesi.
Yalovaspor'un acısını anlayabiliyoruz. Ancak siz zannediyor musunuz ki, o hatalı kararı veren hakem acı çekmiyor? Ama maalesef sporun içinde hakem hataları her zaman oldu, olmaya da devam edecek.
Kaldı ki maç 7 saniye önce bitse, Yalovasporlular'ın karşılaşmayı izleyen herkes gibi "Bu kritik maç, bundan iyi yönetilmezdi" düşüncesinde olduklarından eminim. Hakemler ard niyetli olsalar, Yalovaspor maçı kazanacak noktaya gelebilir miydi?
Yalovasporlular'ın çektiği acıyı anlamakla birlikte, Özlem Yalman aleyhinde başlattıkları kampanyayı doğru bulmuyoruz. 72 Yaşında unutma rahatsızlıkları bulunan annesi üzerinden, yıllar önce PETKİM'de çalışmış kardeşi üzerinden, onu FIBA'ya şikayet ederek hakemlik geleceği üzerinden konuyu didiklemeye çalışmak yerine, son topun 1.2 saniyeden uzun sürede atıldığını kanıtlayabilirlerse bir yere varabilirler. Namuslu bir hakem sahaya çıktığında kardeşinin eski iş yeri lehine sonuç çıkarmayı değil, kendi kariyerini düşünür. Bugün basketbol camiası içinde bir anket yapsanız, Özlem Yalman en güvenilir iki üç hakem arasında yer alır. 
Yalovaspor'un kızgınlığını, acısını, kentte oluşan toplum psikolojisinin etkilerini anlamakla birlikte onlardan Monte Williams olmalarını ve Özlem Yalman'ın acısını da paylaşmalarını bekliyoruz. Bu onları büyütür...
***

Yıllar önce Efes Pilsen Koçu rahmetli Aydan Siyavuş, son saniyede hakem hatası ile kaybettikleri Türkiye Kupası yarı final maçından sonra hakemlerin kaldığı otele gelmiş, hatalı kararın sahibi Gökhan Günalp'i teselli etmişti... Ligdeki ilk senesinde basketbolumuza renk katan, dolu tribünler önünde oynayan Yalovasporlular... Lütfen öfkenize yenik düşmeyin... 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4672