Yıldız Erkekler'den kötü başlangıç (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Yıldız Erkekler'den kötü başlangıç (Efe Can Önal)

11-08-17 20:59
Karadağ’da düzenlenen FIBA U16 Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda Yıldız Erkek Milli Takımız, turnuvanın ilk maçında Almanya’ya 87-65 mağlup oldu ve turnuvaya mağlubiyetle başladı. 

Maça tam sahada baskıyla başlayan takımımız, savunma sertliğini ve isteğini yarı sahaya da taşıyınca rakibine fazla sayı şansı vermediği ilk 3 dakikayı 9-3 önde geçen taraf oldu. Uzun pozisyonunda oynayan oyuncularımızın perdeleme savunmasındaki aksaklıklarını 3 sayılık basketlerle değerlendiren Almanya, 5 dakika geride kalırken skoru 11-9 lehine çevirmeyi başardı. Almanların şut arzusu ve özgüvenine karşın skoru hep pota altından arayan ve şut konusunda, belki heyecanında etkisiyle biraz tedirgin olan bir Türkiye vardı ilk çeyrekte. Hızlı hücumlardan bulduğumuz sayılar skor olarak bizi taşısa da hücum konusunda daha özgür gözüken Almanya ilk çeyreği 24-20 önde tamamlayan taraf oldu. (16 ikilik 2 üçlük denemesi) 

Hemen hemen her oyuncunun yüzü dönük birebir oynayabildiği rakibimiz ikinci çeyreğe de iyi başladı ve 4 dakika içinde farkı 12 sayıya çıkardı (24-36). Sık sık oyuncu değiştirerek savunma enerjisini yüksek tutmaya çalışan millilerimiz, hücumda Ömer Yasir ve Mustafa’nın sayıları ile skor bulsa da, işin savunma tarafında birebirlerdeki kolay yenilmeler ve pota altına yapılan gereksiz yardımlar sonucu gelen üçlüklere engel olamayarak farkın çift hanelerde gezmesini durduramadı. Ribaundlarda yakaladığımız ezici üstünlük sonucu gelen ikinci şans sayıları farkı bir nebze olsun azaltmamızı sağlasa da soyunma odasına 45-35 Almanya üstünlüğü ile gidildi. 

İlk yarıda ribaundlarda 24-11 üstünlük sağlayan (15’i hücum) Millilerimiz’de Mustafa Kurtuldum 9 sayı, Cem Kırcıman 8 sayı 8 ribaund, İsmail Karabilen ve Ömer Yasir Küçük 6’şar sayı kaydetti.

Saha içinden %65 isabetle oynayan Almanya’da ise Lanmuller 11 sayı ve Van Slooten 8 sayı üretti.

İkinci yarıdaki ilk topta birebirden sayı yiyen millilerimiz, bu basketfaulden sonra alan savunmasına döndü ve rakibinin “isolation” oyunlarını durdurup temposunu kesmeyi başardı. Sıkıntı yaşadığımız hücumda yaratıcılık kısmında da Ömer Yasir’in oyuna dahil olmasıyla bir nebze rahatlayan takımımız çeyreğin son 3 dakikasına 51-45 geride girdi. Şut ritmi bozulan Almanya ise , alan savunmamızın ribaund zaafını iyi değerlendirdi ve ikinci şans sayılarıyla farkı tekrar çift hanelere çıkararak üçüncü çeyreği 59-49 önde tamamladı. Yakın mesafe atışlardaki düşük yüzdemiz, çeyreğin ortalarında yakaladığımız ivmeyi tam anlamı ile skora yansıtamamamıza neden oldu. 

Son çeyreğe adam adama savunma ile başladık ve tıpkı ilk çeyrekteki gibi savunma kaynaklı sayılar bulmaya başladık ve fark 5 sayıya kadar düştü. Ancak maçın farkını yaratan şut isabetleri yine kendisini gösterdi ve bizim oldukça düşük yüzdemize karşın isabet bulmaya başlayan Almanlar, basit top kayıplarımızı da değerlendirerek son 6 dakikaya 15 farkla üstün girdiler. Kalan dakikalarda oyundan iyice düştük ve iştahı bitmeyen Almanya farkı ilk kez 20’lere çıkardı. Karşılaşma 87-65 Almanya lehine sonuçlandı. 

Efe Can Önal’ın notu: Şut atma konusunda tedirgin bir gün yaşadık. İlk gün heyecanı mı bilemiyorum (4/20 üç sayı) fakat modern basketboldaki yeri gün geçtikçe önemli hale gelen şut isabeti konusunda biraz kısır gözüküyoruz sanki. U16 AA kategorisinde takımı Ted Ankara Kolejliler’in finale çıkmasında önemli rol oynayan Tarık Günay gibi bir şutör oyuncu bu kadroda yer alabilirdi diye düşünüyorum. Millilerimize bundan sonraki karşılaşmalarında başarılar dilerim. 

Yorumlar Okunma: 2569