17 Maddede A Milli Takım Röntgeni (Murat Özyer) - BasketFaul.com

17 Maddede A Milli Takım Röntgeni (Murat Özyer)

10-08-17 08:45
1-2. Agresiflik ve enerji: Kadrodaki tüm oyuncuların Ufuk Sarıca’nın milli takıma getirdiğini düşündüğü iki en önemli kavram.

 
3. Ev sahibi avantajı: 2001 ve 2010’ da yaşanan finallerden sonra, ev sahipliğinin takım üzerinde yarattığı motivasyon net şekilde hissediliyor. Gençlerin olduğu bir takım, agresivite ve enerji üzerine kurulmuş oyun sistemi, taraftar etkisinin artmasını sağlayacaktır.

4. Jenerasyon değişimi: Jenerasyon değişikliğinin getireceği zorlukları nasıl aşacaklarını en güzel Sinan Güler söyledi; “Takım olarak”.

Koç Sarıca da "uzun vadede başarısız olmamız mümkün değil, sadece organizasyonumuzu daha iyi hale getirmeliyiz." diyerek bir mesaj daha verdi.

 
 
5. Ersan İlyasova: Sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile bu sene A Milli takıma katılamayacağını öğrendik. Haklı mı? Haksız mı? diye bakmak yerine, sisteme göz atmakta fayda görüyorum. Sadece tek bir oyuncuya bağlı kalmamak için alt yapıdan A milli takıma geçişler için doğru planlama yapmalıyız.

6.‘Kalan sağlar bizimdir’: Ufuk Sarıca’nın bu yaklaşımı ile; Ersan İlyasova’dan boşalan 4 numarayı Barış, Metin, Furkan Aldemir, Sertaç, Cedi, Erkan kapmak için kıyasıya mücadele edecektir. Basketbolda yıldızı bu sebeple parlayan çok oyuncu var, yazılacak güzel bir hikaye bu sefer de belki de bizi bekliyor!?

7. Maksimum verim: Bormio’daki hazırlık kampında yapılan röportajların hemen hepsinde “Koç Ufuk Sarıca bir oyuncudan maksimum verimi alabiliyor” cümlesi kuruldu.

8. Semih Erden:  “Mutluyum, rahatım, heyecanlıyım.” diyor. Henüz 2017-18 sezonu için bir takım ile anlaşmadı, turnuva sonrasına kadar bekleme kararı aldı.

Şampiyonada göstereceği performans ile iyi bir kontrat almak istemesi; hem odaklanmasını kolaylaştıracak, hem de motivasyonu artıracaktır.

9. Rusya maçı: Şampiyonadaki ilk maçımızı oynayacağımız Rusya’yı yenerek turnuvaya başlarsak, öz güvenimiz artacaktır. Seyircimizle beraber milli takımımızın havası farklı hale getirecektir. Kazanarak başlayalım!

10-11-12. Belçika, Letonya, Büyük Britanya maçları: Üçünü de kazanmak önemli. Özellikle Sırbistan maçından sonra oynayacağımız Belçika maçına ayrı odaklanmak şart. Grubu ilk iki sırada bitirmek hedefimiz olmalı.

13. Sinan Güler: Soğukkanlılığın, deneyimin gençlere iletimini sağlayacak ve sahada diğer oyun kurucularla beraber Ufuk Sarıca’nın aklı olacak.

14. Boby Dixon: Üreteceği skor ve arkadaşlarına yaratacağı pozisyonlarla hücumdaki kozumuz. Dixon’un performansını etkileyecek en önemli unsur, 4 numaralı pozisyonundaki oyuncuların verimliliği olacak.

15.Metin Türen’in tespitleri: (Ümit Avcı’nın Milliyet gazetesindeki röportajından alıntı) “94-95-96 jenerasyonları ve sonrası rakiplerimizden iyi oyuncu olduğumuzu kanıtladık. Çünkü her kategoride biz şampiyon oluyorduk. Ama bir iki yıl sonra onlar Euroleague seviyesinde oynuyor. "İstediğimiz kadar çalışalım, ama o sahaya girmedikçe, ya da girdikten sonra ilk şutu kaçırdığınızda kenara geldiğinizde ister istemez özgüven eksikliği oluyor."

Geçen sene Emircan Koşut alt yapı milli takımlarının sistemi ile ilgili doğru tespitler yapmıştı, bu sene Metin! Sistemi beraberce revize etmeliyiz.

16. Furkan Korkmaz: Bu sene Anadolu Efes’te yeterli süre alamadığından dolayı, oyun dakikasını ve sorumluluğunu arttırmak için Banvit’e transfer olması özellikle onun kamuoyundaki kredisini arttırdı. Kendine güveni yüksek bir oyuncuydu, şimdi basketbol kamuoyunun da güvenini kazandı. Bu şampiyonada ondan çok bahsedilecek gibi!

17. Ufuk Sarıca: Hazırlık döneminin ilk bölümünden itibaren tüm oyuncuların ağzında şunlar var: savunmadaki baskı, yırtıcılık; hücum da ise pas trafiği ve potaya topla yapılacak dalışlar. Şampiyona başlamadan koç oyuncuların kafasına girmeye başlamış! Şimdi sırada “sahada enerjisi yüksek olan, mücadele eden takımın avantajlarına” inandırmak var. 

 

Yorumlar Okunma: 7886