Kartal'ın Brezilyalı pivotu: Augusto Lima (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Kartal'ın Brezilyalı pivotu: Augusto Lima (Fersu Yahyabeyoğlu)

05-08-17 12:12
Siyah beyazlılar başarılı geçen sezonun ardından, transfer döneminde oyuncularının neredeyse tamamını tutmayı başarıp doğru takviyelerle de kadroyu güçlendirdiler. Geçtiğimiz sezona bakarsak en büyük kayıp ise kuşkusuz Stimac oldu. Gösterdiği müthiş performansın ardından haklı olarak Euroleague takımlarının ilgisini çekti ve beklentileri Beşiktaş’ın bütçesini aştığı için yollar ayrıldı. Bu noktada koç Sarıca ve ekibi yine hummalı bir çalışma yaparak uzun arayışına başladılar ve şuanda Real Madrid’in kontratlı oyuncusu olan Brezilyalı uzun Augusto Cesar Lima Brito ile kiralık olarak kadrolarına kattılar. Gelin birlikte 2.06 metre boyundaki 1991 doğumlu oyuncuyu biraz daha yakından tanıyalım.

“Kariyeri”

Brezilya’nın Sao Paolo kenti takımlarından Franca Basquete’nin alt yapısında 2006 yılında basketbola başlayan Lima, sonrasında İspanya’nın Unicaja Malaga kulübünün alt yapısına transfer oldu. Burada iki sezon oynadıktan sonra 2009-10 sezonu ile birlikte İspanya ikinci lig takımlarından Clinicas Rincon Axarquia artı Malaga’da çift lisanslı oynamaya başladı, bu sezon Malaga ile ilk Euroleague deneyimini de edindi. Sonraki sezon yine çift lisansla oynadı, hem ikinci ligde CB Ins Oftamologico C Ricon forması giydi hem de Malaga ile Euroleague artı ACB’de yedişer maça çıktı. Sezonun son bölümünde ise ACB takımlarından CB Granada’ya kiralandı ve burada daha fazla süre alarak kendini gösterdi. 2011 yazında Unicaja Malaga’dan 3 yıllık A takım kontratı kapmayı başardı. Sonraki sezon yine çift lisansla hem ikinci ligde CB Ins Oftamologico C Ricon ile hem de Malaga ile Euroleague ve ACB’de ter döktü, beklentilerin altındaydı performansı. 2012-13 sezonu için Malaga onu tamamen kendi bünyesinde kullandı fakat yine istediği katkıyı alamayınca 2013 yazında onu Murcia’ya verdi bonservisi ile. Burada 2013-16 arasında geçirdiği 3 sezonda kendisini bulan Lima, özellikle ribaundlarda ve savunmadaki savaşçı kimliği artı atletizmi ile büyük takımların ilgisini çeken bir uzuna dönüştü. 2016 Ocak ayında da Real Madrid’den kontrat kapmayı başardı Brezilyalı. Ancak Malaga günlerindeki gibi burada da süreleri kısıtlı olduğu için pek faydalı olamadı ve 2016-17 sezonu için kiralık olarak Litvanya temsilcisi Zalgiris Kaunas’a gönderildi. İstatistiksel olarak beklentilerin altında kalmış olsa da koç Jasikevicius’un tempoya ve baskılı savunmaya dayalı sisteminde en değerli parçalardan biri olarak sezonu tamamladı ve Real Madrid’e geri döndü. Koç Laso’nun uzun rotasyonunda onu kullanmak istememesi ile beraber bir kez daha kiralanması gündeme geldi ve temsilcimiz Beşiktaş’ın yolunu tuttu.


“Artılar-Eksiler”

Lima fiziksel özellikleri ve atletizmi ile dikkat çeken bir pota altı oyuncusu. İşin hücum tarafındaki artılarına bakacak olursak, öncelikle güçlü fiziği ile rakip pota altında iyi pozisyon alıp uzun kolları ve çabuk sıçraması sayesinde de kendi silindiri dışındaki ribaundları da toplayabiliyor, önemli bir hücum ribaundu potansiyeline sahip. Bunun dışında ikili oyunlarda hayli etkili bir silah. Perde sonrası potaya süratli bir şekilde devrilip yumuşak elleri ile de net bitirişlere imza atıyor genelde. Ayrıca açık sahada da koşmayı seven ve hareketli aldığı toplarda potaya rahatça uzanıp skor üretebilen bir uzun. Brezilyalı uzunun asıl artıları ise işin savunma tarafında. Yine uzun kollarının ve atletizminin avantajı ile önemli bir blok tehdidine sahip. Çabuk ayakları ve çevikliği ile de gerek yardımlarda gerekse ikili oyun savunmalarında aranan bir isim. Özellikle adam değişmelerde rakip kısalara karşı kolay yenilmemesi ve penetreyi takip edip teması sağladıktan sonra da blok yapabiliyor olması takımı adına büyük bir artı. Tıpkı hücum tarafında olduğu gibi kendi pota altında da ribaundlarda etkili. Rakip uzunları sert ve net bir şekilde box-out edip takım arkadaşlarını rahatlattığı gibi atletizmi ve uzun kolları ile topa en üst seviyedeyken sahip olup ribaundları da çekiyor.

Gelelim eksilerine. Öncelikle hücumda sınırlı yeteneklere sahip. Alçak postta çok az silahı var, pivot hareketleri ve dönüş mekanikleri yetersiz. Bunun yanında pas özellikleri de ortalamanın altında. Gerek ikili oyunlar sonrası kısa devrilmelerde gerekse alçak postta aldığı toplarda takım arkadaşlarına doğru pası verebilecek yeteneklere sahip değil, çok basit ve kısa baslar dışında yapacağı hamleler riskli oluyor takımı adına. Orta mesafe şutu hiç yok değil ama oldukça istikrarsız. Bu nedenle ne ikili oyunlarda onu dışa devirerek kullanabiliyorsunuz ne de oyun bir tarafa yığıldığında ters taraftaki ceza atıcısı uzun olarak görebiliyorsunuz. Ayrıca faul çizgisinde de ciddi sorunları var Brezilyalı uzunun, geçen sezon Euroleague’de sadece %48.9 ile isabet sağlayabildi. Özetle Lima, yarı saha basketbolunda, ikili oyunlar hariç, pek fazla verim alabileceğiniz bir uzun değil.

“Sonuç”

Koç Sarıca geçen sezon da atletik ve koşan bir beş numara aramış ancak bir türlü istediği hamleyi yapamamıştı. Son çare olarak Stimac’a yönelerek kendi sistemi dışında farklı bir şey denemişti ki hatırlarsınız Sırp oyuncu ile ilk etapta kısa bir kontrat yapılmıştı. Bu denemeden olumlu sonuç almış olsalar da tecrübeli koç tekrar eski isteğine döndüğünü Lima hamlesi ile göstermiş oldu. Baskılı savunmada adam değişimlerinde etkili olabilecek, açık alanda koşan ve ikili oyunları net bir şekilde bitiren bir uzun Lima. Savunmada daha sert ve hücumda daha tempolu bir Beşiktaş izleyeceğiz bu sezon ve Lima da bu özellikleri ile sisteme uygun bir isim. Boatright ile yarı saha basketbolunda sağlayacakları uyum Beşiktaş’ın hücum potansiyelini birkaç basamak yukarı çekecektir. 

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz
 

  

Yorumlar Okunma: 3428