Karşıyaka'nın Euroleague'e göz kırpabilecek uzunu (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Karşıyaka'nın Euroleague'e göz kırpabilecek uzunu (Fersu Yahyabeyoğlu)

03-08-17 11:22
Ege temsilcisi yaşanan mali problemler nedeniyle transfer piyasasına biraz geç bir giriş yaptı. Ancak şimdiye kadar bütçelerine ve hedeflerine uygun doğru hamleler ile ilerlediklerini söyleyebiliriz. Son olarak da bu sezon İtalya ligindeki performansı ile adından sıkça söz ettiren Amerikalı uzun Jarrod Jones’u kadrolarına kattılar. Gelin birlikte 2.06 metre boyundaki 1990 doğumlu oyuncuyu mercek altına alalım.

“Kariyeri”

NCAA kariyerini Ball State kolejinde tamamlayan Jones, hücumda sahip olduğu iç-dış tehdidi ve ribaundlardaki etkinliği ile dikkat çekmişti. Ancak NCAA performansı 2012 yılında draft edilemeyen oyuncular arasında kalmasına engel olamadı. O da kariyerine Avrupa’da devam etme kararı aldı ve 2012 yazında Ukrayna’nın BC Kyiv takımı ile anlaştı. Sezonun ikinci bölümünde ise, Mart ayında, Macaristan’ın Alba Fehervar kulübüne transfer oldu. Takımının şampiyonluğa ulaşmasında önemli bir katkı sağladı, NCAA’deki başarılı performansını istikrarlı bir şekilde sürdürdü. Sonraki sezon Macaristan’da kaldı ancak takım değiştirdi ve Atomeromu’ya transfer oldu. 2 sezon boyunca oynadığı bu takımda Eurochallenge (FIBA Europe Cup) tecrübesi de kazandı. 2015 yazında, sergilediği olumlu performansın aksine bir hamle yaparak Fransa Pro B takımlarından JA Vichy ile imzaladı ki burada kariyerinin en kötü istatistikleri ile mücadele etti. 8 maç sonra, Aralık ayında ayrılarak tekrar Macaristan’a döndü ve Szolnoki ile anlaştı. Tekrar kendini bulan Jones, 5 maçlık bir Eurocup tecrübesini de hanesine yazdı sezonun kalan kısmında. Ancak Eurocup’da Macaristan ligine nazaran oldukça düşüktü performansı. Geçen yaz ise İtalya Serie A takımlarından Pesaro ile imzaladı. Bir uzun için en olgun yaşlarına gelen Amerikalı oyuncu İtalya liginde tozu dumana kattı diyebiliriz. Müthiş bireysel istatistikler yakalayarak Euroleague takımlarının dahi dikkatini çekmeyi başardı, özellikle Unicaja Malaga onunla ciddi şekilde ilgilenmişti.


“Artılar-Eksiler”

Jones, modern basketbolda her takımın arayacağı cinsten çok yönlü bir uzun. Güçlü fiziği, atletizmi, uzun kolları ve çabuk ayakları ile gereken tüm özelliklere sahip. İşin hücum tarafında her türlü silahının bulunması onu çok değerli bir parça yapıyor. Asıl artıları ise boyalı alanda, burada bir çok takımın başına bela olabilecek, çözüm üretilmesi kolay olmayan bir isim. Güçlü fiziği ve çabuk ayakları ile pozisyon alma savaşında genelde üstünlük kurabilen Jones; iki yöne de dönerek rakiplerini geçebiliyor, sağ eliyle zıplayarak attığı efektif bir çengel atışı var ve fakeleri kullanarak kendine çok iyi yer açabiliyor. Alçak posttaki bu artılarına rağmen potadan uzaklaştığında da etkisi fazla düşmeyen bir uzun. Yüksek postta topu yere vurup potaya gidebildiği gibi çok istikrarlı olmasa da 3 sayı tehdidi de bulunuyor. Pentrelerde temastan kaçmıyor ve dengede kalarak yumuşak elleri ile yüzdeli bitirişlere sahip. Açık alanda, yüksek tempoda oynamayı seven Jones, mevcut özelliklerinin avantajlarını iyi kullanarak ribaundlarda da dominant olan biri uzun, özellikle hücum ribaundlarında.

Gelelim eksilerine. Hücumda bir çok silahı olduğundan bahsetmiştim ancak tabii ki komple bir oyuncu değil. Orta mesafe şutlar pek kullandığı bir seçenek değil, bu da potaya yöneldiği anlarda opsiyonlarını bir hayli daraltıyor ve savunmaların daha rahat önlem almasına neden oluyor. İkili oyunlarda da dışa devrilip şut tehdidi oluşturamıyor ve ters tarafta boş kaldığı anlarda da orta mesafeden ceza şutu vasat. Geçen sezon Pesaro’da orta mesafelerini biraz daha geliştirdi ama henüz istikrarlı değil. Ayrıca artılarda belirttiğim gibi 3 sayı çizgisinde de çok güvenilir bir isim değil. Genelde 5 numara oynamasına ve boyalı alanda fazla zaman geçirmesine rağmen top kayıplarında biraz fazla cömert. Dribbling sonrası potaya gittiği pozisyonlarda hataya açık, fundemental seviyesine fazla güveniyor ve penetre pas özelliği vasat. Hücumdaki tercihlerini düzeltmesi ve özellikle alçak postta ikili sıkıştırmalara karşı asist özelliğini geliştirmesi gerekiyor. İşin savunma tarafında ise katetmesi gereken önemli bir yol var. Aslında fiziksel anlamda iyi bir savunmacı olabilmek adına her şeye sahip ama konsantrasyon ve pozisyon bilgisi konularında hücumdaki kadar kendini geliştirebilmiş değil. Aynı şekilde hücumda gösterdiği savaşçı karakteri savunmada da göstermesi gerekiyor. Dikine çabuk olan ayakları yatay hareketlerde zayıf kalabiliyor ve bu da ikili oyunlardaki adam değişmelerinde dezavantaja dönüşebiliyor. Uzun kollarına ve atletik özelliklerine rağmen zaman zaman ters taraftan yardıma geldiği pozisyonlar dışında blok tehdidi de yeterli seviyede değil.

“Sonuç”

Şampiyonlar Ligi ön elemesini geçerek sezon boyunca iki kulvarda mücadele etmesini beklediğim Karşıyaka, Jones hamlesi ile gelişime halen açık olan, kariyerinde adım adım yükselen, olgun ve karakterli bir uzunu kadrosuna katmış oldu. Özellikle açık alandaki etkinliği ve set hücumlarında alçak posttaki silahları ile koç Trifunovic’in sisteminde anahtar rol oynayacağını ve işin savunma tarafında gelişimini sürdürebilirse önümüzdeki sezon onu Euroleague takımlarından birinde göreceğimizi düşünüyorum.  

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz 

 

Yorumlar Okunma: 8908