Saras: Açık ara Obradovic - BasketFaul.com

Saras: Açık ara Obradovic

02-08-17 11:33
Kaynak: eurohoops
İspanyol dergisi “Fullbasket” Zalgiris Kaunas’ın Litvanyalı koçu Sarunas Jasikevicius’la kapsamlı bir röportaj yaptı. Saras basketbol dünyasını şekillendiren isimlerden birini öve öve bitiremedi.

Zalgiris’in 41 yaşındaki koçu Sarunas Jasikevicius, İspanyol dergisi Fullbasket‘e 2017’de de Avrupa’da kalma kararını, koç olarak basketbola bakış açısını ve kendisine ilham veren koçları anlattı.

Saras geçmişi anarken Panathinaikos’ta beraber çalıştığı Zeljko Obradovic’i öve öve bitiremedi:

“Muhteşem biri o. Açık ara çalıştığım en iyi koç. Her şeyi kazanıyor, oyuncularının gelişimine yardımcı oluyor, her anlamda başarılı. Basketbol konusundaki görüşleri çok net ve antrenmanda da bu görüşleri çok açık şekilde uygulamaya koyuyor. Onun farkı kaç şampiyonluğunun olduğu değil, oyunu okuma ve oyuncularla çalışma biçimi.”

Peki koç olarak yaptığı tercihlere nasıl karar veriyor?

“Ben çabuk bir oyun oynatmaya, takımımın potansiyeline uygun hareket etmeye çalışıyorum. İki yıl önce en iyi oyuncularım yavaş oyunculardı. Hızlı oynayamazdık ama akıllı ve agresif bir oyun için çalıştık. Artık oyunun ne kadar dinamikleştiği düşünülürse böyle bir oyun oynamak kolay değil. Ama her takım için en uygun tarzı bulmak gerekiyor.”

“Pesic, Pasqual, Obradovic, Reneses ve Gerson efsanevi koçlar. Hepsinden çok şey öğrendim. Hepsinden etkilendim. Pesic çok disiplinliydi, Pasqual takımını hep doğru hazırlardı, Obradovic ise yürüyen bir basketbol ansiklopedisi gibi.”

Peki bir gün NBA’de antrenörlük yapmayı istemez mi?

“Ben koçluk yapmak istiyorum, önümdeki tekliflere sürekli olarak bakıyorum. NBA’e gidebilirsem iyi olur. Ama Avrupa’da çok üst düzey bir basketbol kalitesi var. Açık görüşlü olmaya devam ediyorum. Gelecek ne getirir bilinmez.”

 

Yorumlar Okunma: 3369