TOFAŞ'ın yeni uzunu: Raymar Morgan (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

TOFAŞ'ın yeni uzunu: Raymar Morgan (Fersu Yahyabeyoğlu)

01-08-17 21:19
Koç Ene yönetiminde geçtiğimiz sezon hedeflerin üzerine çıkan, play-off başarısı gösteren Bursa temsilcisi TOFAŞ, bu sezon çıtayı biraz daha yükseltti ve Eurocup’a katılmaya karar verdi. Belki bütçeyi bu hedefe göre net olarak yükseltemediler ama ellerindeki kaynakları doğru kullanarak kağıt üstünde verimli hamleler yaptıklarını söyleyebiliriz. İşte bu hamleler arasında en çok dikkat çekeni de tecrübeli pota altı oyuncusu Raymar Morgan oldu. 2.03 metre boyundaki 1988 doğumlu oyuncuyu gelin biraz daha yakından tanıyalım.

“Kariyeri”

Köklü kolejlerden Michigan State’de NCAA kariyerini tamamlayan Morgan, yaşadığı sakatlıklar ve hastalıklar nedeniyle %100 performansını ortaya koyamamış olsa da takımıyla birlikte iki kere Final Four’da yer almayı başarmıştı. NBA draftına girmedi ve profesyonellik yolunda Avrupa’yı tercih etti, ilk durağı İsrail’in Maccabi Rishon takımı oldu. NCAA’deki istikrarını ve performansını sürdü ve bir sonraki sezon, 2011-12’de temsilcimiz Pınar Karşıyaka ile anlaştı. Ancak sadece iki Eurocup ön eleme maçında oynadıktan sonra ayrıldı ve Ekim 2011’de İsrail’in Ironi Ashkelon takımına transfer oldu. Burada da kısa süre oynadıktan sonra Aralık ayında ayrıldı ve sezonu başka bir takımla anlaşmadan tamamladı. 2012-13 sezonunu yine İsrail’de Netanya takımında vasat bir performansla tamamladı. Sonraki sezon kariyerinde farklı bir sayfa açarak Alman ligi takımlarından Gottingen ile imzaladı. Çıktığı 33 maçta önemli istatistiklere imza attı ve performansı ile büyük takımların dikkatini çekmeyi başardı. Sezonun son bölümünde Panathinaikos’tan da bir kontrat kapmayı başardı. Ama gerek Yeşiller’in 2014-15 sezonundaki dağınık takım yapısı gerekse takıma geç katılmasından dolayı adaptasyon sorunu yaşaması çıktığı 7 Yunan ligi maçında beklentilerin altında kalmasına neden oldu. 2015-16 sezonu için tekrar Almanya’ya dönerek Ratiopharm Ulm ile kontrat imzaladı. Eurocup’da da boy gösteren Morgan, harika bir sezon geçirdi ve Alman liginin en iyi ikinci skoreri de olmayı başardı 15.5 ortalama ile. 2016-17’de de yola Ulm ile devam eden tecrübeli uzun, özellikle normal sezonda tozu dumana katan takımının yine skor yükünü çeken isim oldu, yine ligin en skorer ikinci oyuncusuydu bu kez 17.7 ortalaması ile ve aynı zamanda sezonun MVP’si de seçildi. Eurocup’da da istatistik kağıdının her kolonunu doldurmayı başardı.


Artılar-Eksiler”

Morgan, zekası ve çabuk ayakları ile ön plana çıkan mobil bir uzun. Açık alanda koşmayı seviyor ve geçiş oyunlarında trailer olarak geriden gelerek savunmayı hazırlıksız yakalayıp skor üretmeyi seviyor. Gençlik dönemlerinde kısa forvet pozisyonunda oynamış olmasının da etkisiyle bir uzuna nazaran fundementalı gayet iyi düzeyde. Gerek 5 numarada gerek 4 numarada rakiplerine çabuk ayakları ve top tekniği sayesinde ters eşleşmeler yaratan bir isim. Yüksek posttan potaya atak ettiği pozisyonlarda yön değiştirmeleri ile rakibini ekarte edip bulduğu orta mesafe şutlar ile ya da potaya uzanarak iki elini de kullanıp bitirdiği pozisyonlarda etkili olabiliyor. Ama asıl mutlu olduğu yer boyalı alan. Fiziğine nazaran çok daha güçlü bir oyuncu, rakibini sırtına almakta zorlanmıyor. Alçak postta iki omzu üzerinden de dönebilmesi, çabukluğu ve geri çekilerek attığı şutlar önemli silahları. Bunun yanında ikili oyunlarda da pozisyon bilgisi ve zekası artı çabuk ayakları sayesinde aldığı pasları efektif kullanan, yumuşak elleri ile rahatlıkla skor üretebilen bir uzun. 2.03 boyunda olmasına rağmen zamanlaması, doğru yer tutması ve rakiplerini box etmeyi bilmesi sayesinde ribaundlarda da hatırı sayılır bir katkısı var.

Gelelim eksilerine. Evet çabuk ayaklara sahip ama dikey anlamda. Yatay kaymalarda ağır kalabiliyor ve dolayısıyla penetre eden rakiplerine karşı zorlanıyor. Bu nedenle ikili oyun savunmasında da adam değişmelerde kısaların karşısında net duramıyor, zaman zaman yaşadığı konsantrasyon sorunlarının da etkisiyle kolay yeniliyor. Aslında 3 sayı çizgisinden de bir tehdide sahip ama istikrarlı değil, bu durum özellikle 4 numara oynadığı anlarda rakiplerinin ona mesafe vererek savunma yapmasına neden oluyor, penetre koridorları daralıyor. Morgan atletik özellikleri ve patlayıclığı vasat bir isim. Dolayısıyla boyalı alanda fizikli rakiplere karşı üretimde zorlanıyor ve blok tehdidi de yok denecek kadar az.

“Sonuç”

Koç Ene, büyük olasılıkla Morgan’ı genelde Owens ve Kadji’nin yanında 4 numara gibi kullanacak. Bu nedenle de veriminin artacağını düşünüyorum. Özellikle Kadji ile birlikte sahada yer aldıklarında iç dış dengesi çok daha iyi olacaktır. İşin savunma tarafında zaman zaman aksasa da tecrübesi ve zekası sayesinde bu açığını da kapatabilecek bir oyuncu Morgan. Eğer guardlar Henry, Mejia ve Barış ile uyum sağlayabilirse Tofaş hücumlarını izlemek büyük keyif olacak, Almanya’daki istatistiklerini bizim ligimizde de rahatlıkla yakalayabilir. 

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz 

 

 

Yorumlar Okunma: 3079