Fenerbahçe'nin yeni uzunu: Jason Thompson (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Fenerbahçe'nin yeni uzunu: Jason Thompson (Fersu Yahyabeyoğlu)

29-07-17 23:09
Euroleague şampiyonu unvanı ile sezona başlayacak olan temsilcimiz Fenerbahçe, Bogdanovic ve Udoh gibi çok değerli iki parçayı NBA’e kaptırdıktan sonra transfer döneminde oldukça zorlandı. NBA ve Çin’in piyasadaki dominantlığı nedeniyle bir süre suskun kalan sarı lacivertliler sonunda uzun hamlesi konusunda kararını verdi ve NBA patentli Jason Carlton Thompson’ı kadrolarına kattılar. 2.11 metre boyundaki 1986 doğumlu tecrübeli oyuncuyu gelin birlikte mercek altına alalım.

“Kariyeri”

JT lakaplı uzun NCAA kariyerini Rider Broncs’da tamamladı 2004-2008 yılları arasında. Özellikle son iki sezonunda dikkat çekici istatistiklere imza attı, 20 sayı ve 10 ribaund ortalamalarını geçti. Zaten bunun ödülünü de 2008 yazında, Kings tarafından 12.sırada draft edilerek aldı. 2008-09 sezonunda 82 maçta da forma giydi ve bir çaylak için gayet iyi istatistikler yakaladı. Sonraki sezon da istikrarını sürdüren Thompson’ın kariyerinde 2010-11 sezonu ile beraber gözle görülür bir düşüş başladı. Gerek ribaundlardaki etkisi gerekse skora katkısı düşmeye başladı. Tabiki Kings’in düzensiz yapısı ve sürekli değişen koçlar artı oyun sisteminin de etkisi bunda büyüktü. Kings’deki son iki sezonunda, 2013-15 arası artık potadan iyice uzak oynamaya ve ribaundlardaki etkinliğini de kaybetmeye başladı. Skor potansiyeli de çift hanelerden 6-7 sayılara düştü ve sıradan bir oyuncuya dönüştü. 2015 yazında, Carl Landry ve Nik Stauskas ile beraber Mitrovic ve Gudaitis’in haklarına karşılık olarak 76ers’a takaslandı. Ardından da Gerald Wallace’a karşılık Warriors’ın yolunu tuttu. Fakat beklendiği gibi burada süre alamadı, tutunamadı ve Şubat ayında serbest bırakıldı. Son şansı Raptors’dan kaptı JT ve 28 maça çıktı ama beklentilerin oldukça altında kaldı. Hızla düşüşte olduğu NBA kariyerine ara verip, biraz da kolaya kaçarak Çin’in yolunu tuttu ve 2016-17 sezonunu Shandong takımında geçirdi. Bu yaz yine NBA şansını denese de aradığı kontratı bulamadı ve temsilcimiz Fenerbahçe’nin teklifini kabul ederek ilk Avrupa yolculuğuna da başlamış oldu.


“Artılar-Eksiler”

JT, mobil, atletik ve skorer bir uzun. Her ne kadar NBA’de genelde 4 numarada görev alsa da Avrupa basketbolunda 5 numarada rahatlıkla oynayabilir ki zaten son sezonunda Çin’de de bu şekilde oynadığı bir çok maç oldu. Onun artılarından bahsederken ilk etapta hücuma deyinmek lazım. Thompson bir uzun için oldukça yumuşak bileklere ve etkili bir orta mesafe şuta sahip, hatta Avrupa’daki 3 sayı çizgisinin gerisinden bile tehdidi var diyebiliriz. Bu nedenle ikili oyunlarda kısa devrilmelerde ya da dışa devrilmelerde kullanılabilir. İkili oyunlar demişken potaya çabuk devrilip atletizmini kullanarak bizlere bolca göze hoş gelen smaçlar da izletecektir. Fenerbahçe’nin tempo yaptığı anlara da uyum sağlayabilecek bir uzun, 4 numara olarak kanattan ya da 5 numara olarak trailer gelip hareketli aldığı pasları potaya rahatça giderek bitirebilen bir isim. Hem yüksek postta hem de alçak postta bir uzuna göre iyi bir pasör olduğunu söyleyebiliriz. İşin savunma tarafında ise Thompson çabuk ayakları ile ikili oyunlarda adam değişebilen bunun yanında da zayıf taraftan gelerek atletizmi sayesinde zaman zaman spektaküler bloklar yapabilen bir uzun.

Gelelim eksilerine. Aslında bir çok nokta aynı zamanda onun büyük artılarıydı kariyerinin başında fakat son yıllarda bunlar hanesine eksi olarak yazılmaya başlandı. Sert, mücadeleci ve ribaundlarda dominant bir isimdi ilk yıllarında. Ama sonrasında potadan uzaklaşmaya ve daha çok şutlara dayalı bir oyun sergilemeye başladı, biraz kolayına kaçtı diyebiliriz. Savaşçı kimliğini kaybetmesi ve fiziksel temastan uzaklaşması onun ribaundlardaki etkinliğini bir hayli azalttı. Halen rakibini box edip pozisyon almak yerine atletizmini kullanarak direkt topa ulaşmaya çalışıyor. Yaşının da ilerlemesi ile ayakları ağırlaştı, bu durum hem savunmadaki etkinliğini azalttı hem de artık 4 numarada zorlanmaya başladı. Boyalı alanda ise rakiplerinin arkasında durma konusunda pek başarılı bir isim değil, teması sevmemesi ve bacaklarının yeteri kadar güçlü olmaması onu zorluyor. Bu sezon koç Obradovic ile ciddi bir mesaisi olacağı kesin. Hücumda alçak postta hiçbir zaman etkili bir silah olamadı, sadece iki hamlesi var diyebiliriz; geri çekilerek attığı şutlar ve sağ eliyle kullandığı yarım çengel atışlar. Dripling üstü şut tehdidi yok ve yüzü dönük olarak da potaya atak edebilecek kalitede bir fundementala sahip değil. Tüm bunların yanında faul çizgisinde de sorun yaşayan bir oyuncu Thompson, NBA kariyer ortalaması %66.

“Sonuç”

Thompson 12.sıradan draft edilmiş bir oyuncu olarak NBA’de beklentileri karşılayamadı ve bunun en büyük nedeni de istikrarsızlıktı. Maç içerisinde bile anı anını tutmayan bir oyuncu oldu ve savunmadaki etkisizliği artı son yıllarda ribaundlara da konsantre olmaması, yetersiz kalması ile birlikte kariyerinde ciddi bir düşüş yaşadı. Özetle Fenerbahçe, Udoh ve Bennett’dan sonra bir kez daha yetenekli ancak kariyeri problemli bir ismi ayağa kaldırmaya çalışacak. Udoh’da gelen başarının aksine Bennett’da ciddi bir hayal kırıklığı olmuştu. Elbette JT ve koç Obradovic ile doğru sinerjiyi yakalarlarsa o da savunmasını geliştirip, belki eski günlerindeki gibi ribaundlardaki dominantlığına da kavuşabilir. Ama Thompson, Udoh’dakine benzer agresiflik, çalışma ve öğrenme arzusu artı hırsa sahip olan bir oyuncu değil. Bu nedenle Udoh’la onu özellikle işin savunma tarafında karşılaştırmak pek doğru olmaz. Bu sezon çoğunlukla benchten gelerek Melli-Vesely ikilisini destekleyecek bir parça olarak görev alacaktır. Boyalı alanda sağlanması gereken savunma direnci konusunda Vesely’e büyük iş düşecek.

Thompson’ın bu sezon Çin liginde Jiangsu takımına karşı sergilediği performansın özet görüntüleri:
 
 
 
Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz 

Yorumlar Okunma: 15708