Emircan Koşut: Udoh'un savunmasını örnek aldım (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Emircan Koşut: Udoh'un savunmasını örnek aldım (Gençalp Kozan)

25-07-17 16:50
Gençalp Kozan
Altın jenerasyonun önemli parçalarından biri olan basketbolcu, diğer yetenekli arkadaşları ile birlikte uzun yıllardır hayatımızda. Basketbolumuz düşüş eğilimindeyken hepimizin ümitlerini yeşerten kadronun "en dev adamı" kendisi. Evet, Emircan Koşut’tan bahsediyorum. Kendisiyle B Milli Basketbol Takımının kamp yaptığı otelde bir araya geldik. 2.15’lik dev pivotun o büyük cüssesinin altında kendini basketbola vermiş, hedefleri doğrultusunda emin adımlarla yürüyen, tabiri caizse "pırıl pırıl" bir yıldız adayı yatıyor. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan sizi Emircan’la baş başa bırakalım.

Seni daha önce de A Milli Takım kampında görmüştük ama bu kez karşımızda üst düzey maçlar oynamaya alışkın bir Emircan var. Bu kamp dönemiyle ilgili düşüncelerin ve hedeflerin neler?

Daha tecrübeli ve gelişmiş bir oyuncu olarak buradayım. Kendimi daha da çok geliştirerek 2019-20’de kadroda olacağım kanaatindeyim. Zaten şu an içinde olduğum B milli takım da sezon içinde oynanacak maçlarda NBA ve Euroleague oyuncularının gelememe ihtimaline karşı hazırlandı. Ben de elimden geleni yapacağım, çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

FIBA’nın yeni düzenlemesine yönelik, ilk defa gerçekleştirilen B Milli Takım fikrine nasıl bakıyorsun?

Bizi neyin beklediğini tam olarak bilmiyorum. Birçok oyuncu Euroleague, Eurocup vb. turnuvalarda görev alıyor. Maçlar çakışacak bu sebeple kadro geniş tutulmak zorunda. Bence olumlu bir gelişme.

Daha önce U18, U20 Milli takımlarında beraber oynayıp madalyalar kazandığın arkadaşlarınla bu kez "B Milli Takımı" adı altında oynayacak olmanın farklı bir hissiyatı var mı?

Aslında burada bir nevi U22 Milli Takımı'yla kampta gibiyiz (gülüyor). 16 yaşından beri sürekli beraberiz, o yüzden farklı hissettirmiyor diyebilirim

İlerleyen süreçte A Takımda alabileceğin görevle ilgili Ufuk Sarıca ile aranızda herhangi bir diyalog geçti mi?

Bu konuda doğrudan konuştuğumuzu söyleyemem fakat bilindiği üzere milli takımımız gençleşme sürecine giriyor. Ben de kendimi geliştirerek 2019-20’de kadroda olacağımı düşünüyorum. Muhtemelen Ufuk Hoca da gençleştirme çalışmaları ile ilgili benimle aynı fikirdedir.

Altın jenerasyonumuz A takım seviyesine yükselmiş durumda, bazı oyuncular büyük takımlarda kalmayı tercih ediyor. Bazıları da örneğin senin gibi süre alabileceği bir oluşumda (Yeşil Giresun) olmayı ön planda tutuyor. Seninle aynı durumda olan, arkanızdan gelen genç oyunculara da aynı şeyi tavsiye eder misin?

Kesinlikle! Eğer sürekli benchte kalıyorlarsa ve oynama ihtimalleri yoksa daha az para kazanıp süre alabilecekleri takımlara gitmeliler. Ben ve arkadaşlarım Yeşil Giresun’daki projeyi güzel değerlendirdik. Bu sene de Pınar Karşıyaka’da benzer bir yapılanma söz konusu. Bununla birlikte süre almanın biz genç oyunculara özgüven verdiği kanaatindeyim, geçen yılki deneyimlerimle ben de kendime daha çok inanarak yeni sezona başlayacağım.

NBA Draft’ında 4 Türk oyuncuyla temsil edildik bu yıl ama maalesef bizden herhangi bir isim listeye giremedi. İşin ilginç tarafı, seçilen Avrupalıların alt yaş kategorilerinden bizim yendiğimiz ülkelerin sporcuları olmasıydı. Bunu hangi sebeplere bağlarsın?

Eskiden olduğu gibi 3+2 yabancı kuralı uygulansaydı bizden de iki üç kişi seçilebilirdi, yeni kuralın altın jenerasyona denk gelmesi kötü oldu bizim açımızdan. Ender Arslan’ın röportajını okumuştum birkaç gün önce, kendisi de "Bu yabancı kontenjanıyla biz oynasaydık, bu noktaya gelemezdik." diyerek bize hak vermişti. Belki de eski kuralla devam edilseydi altın jenerasyon çok daha iyi yerlerde olurdu. Bunun dışında gençlere yeteri kadar kredi verilmiyor. Aynı hatayı yabancıların yapma hakkı varken, gençler yaptığında sanki yaşça tecrübeli olanlar bizmişiz gibi "Bunu nasıl yaparsın?" şeklinde yaklaşımlarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Bu sene de David Blatt ile çalışacaksın. Koç Blatt ile özellikle süre konusunda konuştunuz mu?

David Blatt ile konuşmadım ama Genel Menajer Mithat Demirel ile görüştük. Koçun beni oynatmak istediğini, bir mobil uzuna ihtiyaç duyduğunu iletti. Ben de sonrasında imzayı attım.

Sene içindeki beklentilerinden bahsedelim biraz. Darüşşafaka formasıyla geçireceğin sezonla ilgili isteklerin neler?

Giresun’daki kadar olmasa da süre bulabileceğim bir takıma gitmek istedim. Darüşşafaka da Doğuş Grubu ortaklığının sona ermesiyle bütçede küçülmeye gitti, bununla birlikte David Blatt’in de genç Türklere daha fazla şans vereceğini düşünüyorum. Bu sebeplerden dolayı Darüşşafaka’yı tercih ettim.

Pivotların oyun içindeki rolü her geçen yıl artıyor, farklılaşıyor. Örneğin Ekpe Udoh’un Fenerbahçe’de yer yer bir "oyun kurucu" gibi rol aldığını söyleyebiliriz. Senin de oyunu okuma konusunda yetenekli olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda Ekpe’yi kendine örnek alıyor musun?

Ekpe’nin daha çok savunmada takıma verdiği etkiyi dikkatle takip ediyorum. Fenerbahçe savunmasının adeta bel kemiğiydi. İkili oyunlardan sonraki hareketlerini, ters taraftan yardımlarını izliyordum fakat genel olarak savunmasını örnek aldığımı söyleyebilirim.

Carmelo Anthony ve New York Knicks’e karşı bir sempatin olduğunu duymuştum. Şu an Knicks’ten gitmesi muhtemel olsa da Anthony’nin hangi özellikleri seni ve oyununu etkiledi?

Carmelo Anthony’yi şimdiye nazaran birkaç yıl önce örnek alıyordum. Son yıllarda büyük bir düşüş içerisinde. Eskiden liderlik özellikleriyle ön plana çıkıyordu Knicks’te, şu anda taraftar da onu göndermek istiyor. Favori takımım ve oyuncum değişti diyebilirim (gülüyor). Lebron James’in evine dönüp 3-1’den geri gelerek Golden State Warriors’a karşı şampiyonluğu getirmesi beni çok etkiledi. Ona büyük bir saygı duyuyorum. Cleveland fanıyım diyemem ama Lebron’u sevdiğim için favorim onlar sanırım.

Son olarak kariyerinde burası benim için zirve noktası olur diyebileceğin bir yer var mı?

Kulüp bakımından NBA’de uzun süreler alıp gideceğim takımda ana oyunculardan biri olmak, milli takım bazında ise ilk 5 başlamak beni çok mutlu eder diyebilirim. 

Yorumlar Okunma: 11540