Fenerbahçe'nin genç şutörü: Guduric (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Fenerbahçe'nin genç şutörü: Guduric (Fersu Yahyabeyoğlu)

17-07-17 21:07
Euroleague şampiyonluğuna ulaşarak hepimizi gururlandıran Fenerbahçe bu yaz NBA’in gazabına uğradı adeta ve takımın iki lokomotifi Bogdanovic ile Udoh’a veda etmek zorunda kaldı. Özellikle play-off döneminde alev alan ve neredeyse tek başına takımın skor yükünü çeken Sırp yıldızın yerini doldurmak sarı lacivertliler için bu zorlu transfer piyasasında pek mümkün görünmüyordu. Obradovic ve Gherardini de en iyi bildikleri şeyi yaparak potansiyelli isimlere yönelip geleceğe yatırım yapmayı tercih ettiler. Bu yolda da yine Kızılyıldız fabrikasının kapısını çalıp yine 1 milyon Euro gibi iddialı bir bonservis ödeyerek 1995 doğumlu Marko Guduric’i transfer ettiler. Gelin birlikte 1.98 cm boyundaki Sırp oyuncuyu biraz daha yakından tanıyalım.

“Kariyeri”

Kızılyıldız’ın alt yapısından yetişen Guduric, 2013-14 sezonunda henüz 18 yaşındayken 2 sezon boyunca FMP Beograd takımına kiralandı ve ilk A takım tecrübesini burada edindi. 2015 yazında takımına tekrar dönen genç şutör ilk kez Euroleague sahnesine çıktı ve Adriyatik Lig maçlarında da takımın 6 ya da 7.adamı olarak değerli süreler almaya başladı. Geçtiğimiz sezon ise özellikle Euroleague’de aldığı süreler arttı ve zaman zaman kenardan gelerek maç kazandıran performanslar da sergiledi. Bu yaz ilk etapta NBA draftına girmeye karar vermişti ancak sonrasında vazgeçti.


“Artılar-Eksiler”

Solak oyuncu dış şutları ile ön plana çıkıyor. Gerek yay gerisinden gerek orta mesafeden etkili bir şutör. Efektif bir ceza şutörü olmasının yanı sıra penetre sonrası hem adımını çekerek hem de direkt dripling üstü şutları da yüzdeli kullanabiliyor. Çabuk şut mekaniği ve solak olması da savunmaların onu engellemesini zorlaştıran etkenler. Konu şut atmaya gelince gerçekten özgüveni yüksek, sorumluluk almaktan çekinmeyen ve soğukkanlı bir silah. Potaya gittiği pozisyonlarda da fiziğini kullanarak teması alsa bile dengede kalmayı başaran bir isim. Fundementalı orta seviyede ama yine de tepe ikili oyunlarını organize edip gerek bitirici gerek pasör rollerinde takımına katkı verebiliyor. Savunmada artılarından biri pas aralarını takip etmesi ve bu anlamda sezgilerinin kuvvetli olması. Ayrıca alçak postta da fiziğini iyi kullanıp rakiplerinin arkasında sağlam kalabiliyor.

Guduric’in en büyük silahı aslında aynı zamanda en önemli eksilerinden de biri; şutuna fazla konsantre. Bu nedenle de ciddi tercih hataları yapabiliyor. Penetre konusunda da kısıtlı silahları var. Sağ tarafını nadiren kullanıyor, ilk adımı çabuk değil ve rakiplerini ancak omuzunu dayayıp fiziğini kullanarak geçebiliyor. Bu da onun hareketli atışlardaki istikrarını ve verimliliğini aşağı çekiyor, kapanan savunmalara karşı hataya açık. Aslında takım arkadaşlarını da düşünen ve bencil olmayan bir oyuncu ama bazen fazla varyete paslar deneyip, gereksiz top kayıpları yapabiliyor, basketbolu daha basit oynamaya alışması ve daha dikkatli olması gerekiyor. Ribaundlar konusunda ise ortalamanın altında, fiziğine nazaran daha fazla katkı vermesi beklenebilir. Fakat potadan uzak oynamayı sevmesi onun bu alandaki performansını bir hayli aşağı çekiyor. Savunmada ise atletik ve çabuk ayaklı bir oyuncu olmamasının dezavantajlarını özellikle potaya atak etmeyi seven rakiplere karşı yaşıyor. Bu da faul problemi ile karşılaşmasına neden olabiliyor, iyi bir birebir savunmacı değil.

“Sonuç”

Tüm basketbolseverler haklı olarak onu Bogdanovic ile karşılaştırıyor ancak özünde bu yanlış bir bakış açısı. Öncelikle Guduric, Bogdanovic’in Fenerbahçe’ye ilk geldiği durumdan 3-4 adım geride. Top tekniği, yaratıcılığı, basketbol IQ’su o seviyenin altında olduğu gibi takımında aldığı sorumluluk ve süreler de daha arka plandaydı. Bogdanovic ilk geldiğinde Euroleague Yükselen Yıldız Ödülü’nü kazanmış ve Partizan’ın ilk skor opsiyonu konumundaydı. Elbette Guduric de gelişime açık bir isim ve Obradovic ile seviye atlayacağı kesin. Fakat Bogdanovic seviyesine gelebileceğini düşünmüyorum, bu sezondan sonra yani adaptasyon sürecini tamamladıktan sonra Fenerbahçe’nin 3 ya da belki 2.skor opsiyonu olabilecek seviyeye gelebilir. Tarzı ve kariyerinin Anadolu Efes’in Hırvat kanat oyuncusu Krunoslav Simon’a benzeyeceğini ön görüyorum. Özetle Fenerbahçe elindeki iyi bütçeye rağmen Bogdanovic’in yerine hazır bir skorer almaktansa geleceğe yatırım yapıp Guduric ile risk almayı seçti. Bakalım Kalinic ve Bogdanovic’de uygulanan birer milyon Euro’luk başarılı projeler Guduric’de de tutacak mı…  

Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz 

 

Yorumlar Okunma: 8638