Efes'ten riskli hamle: Josh Adams (Fersu Yahyabeyoğlu) - BasketFaul.com

Efes'ten riskli hamle: Josh Adams (Fersu Yahyabeyoğlu)

17-07-17 11:27
Koç Perasovic ile ikinci sezon için de devam kararı alan lacivert beyazlılar başta yabancı oyuncular olmak üzere neredeyse kadronun tamamını da yenileme kararı aldı ve bu sezon bütçe konusunda da iyice ellerini sıkı tuttular. Bu nedenle yapılan transfer hamlelerini de bu bağlamda değerlendirmek gerekli. Granger ve Heurtel ile yolların ayrılmasının ardından Hırvat koçun sevdiği tempo basketboluna uyum sağlayacak oyuncular için arayışa girildi. Bir çok isimle görüşüldü ama Çin ve NBA takımlarının piyasaya getirdiği sıkıntı işleri iyice zoru soktu her takımda olduğu gibi Anadolu Efes’te de ve lacivert beyazlılar potansiyelli, uygun bütçeli ama riskli bir isme yöneldiler, son olarak Rusya’nın Avtodor takımında izlediğimiz Amerikalı atletik guard Josh Adams ile anlaştılar. 1.88 cm boyunda olan 23 yaşındaki guardı gelin biraz daha yakından tanıyalım.

“Kariyeri”

NCAA’in orta altı takımlarından biri olan Wyoming’de 4 sezon (2012-16) oynayan Adams, özellikle son sezonunda ortaya koyduğu skorer performansı ve çok yönlü oyunuyla alkışları fazlasıyla haketmişti. Ama bu onun draft olması için yeterli olmadı ve profesyonel kariyerine Avrupa’da başlama kararı aldı. 2016 yazında Rusya’nın Avtodor takımıyla anlaştı genç guard. Ancak maalesef sezona başlamadan önce Ağustos ayının ortasında çok talihsiz ve tehlikeli bir trafik kazası geçirdi. Boyun bölgesinde bir kırık meydana geldi ve yüzündeki yaralar için tam 25 dikiş atıldı. Felç kalma riski de bulunan Adams geçirdiği yoğun fizik tedavi sürecinin ardından gösterdiği özveri ve çalışma azmi ile pes etmeyerek bir mucizeye imza attı, tekrar basketbola dönmeyi başardı. Avtodor forması ile ilk maçına 15 Ocak 2017 tarihinde çıkabildi.


 
 
 
 
 
 
“Artılar-Eksiler”

Atletik özellikleri, topla sürati ve ivmelenmesi ile tam bir açık alan oyuncusu. İki guard pozisyonunda da süre alabilen Adams, geçiş oyunlarında da hızlı hücumlarda da sonuna kadar gidip bitirebildiği gibi kanat koşucularını da besleyebilecek saha görüşü ve pas yeteneğine sahip. Yarı saha basketbolunda ise ikili oyunları organize etmeyi ve kullanmayı iyi bilen bir guard, birebirlerde çabuk ilk adımı ve patlayıcılığı ile rakip savunmaları zorluyor. Ayrıca fiziğine nazaran oldukça dengeli bir oyuncu, temasa rağmen pozisyonları sayıyla bitirebiliyor ve bolca faul çizgisini ziyaret edebiliyor ki burada da yüzdesi oldukça iyi. Dış şutlarda ise hem dribbling üstü hem de yakala at pozisyonlarında etkili bir üçlükçü, özgüveni yüksek. Penetre üzeri orta mesafe şutlarını da her geçen gün geliştiriyor. Oyunun diğer tarafında ise iki guard pozisyonunu da savunabilecek fiziksel özelliklere, çabukluğa ve atletizme sahip. Topa iyi baskı yapabildiği gibi perdelere de kolay takılmıyor. Savunmada enerjik ve aktif bir isim, atletizmi sayesinde fiziğinden beklenmeyecek şekilde güzel bloklara da imza atabiliyor.

Adams için halen bir çaylak demek yanlış olmaz. Geçtiğimiz sezon ilk profesyonel deneyimini tam olarak yaşayamadı geçirdiği sakatlığın etkisi ile ve şimdi birden bire NBA’den sonra Dünya basketbolunun en sert ve en zorlu liginde boy gösterecek. Teknik özellikleri, çalışkanlığı, karakteri, hırsı, enerjisi ile bunun altından kalkabilecek gibi görünse de tecrübe eksikliği onu hayli zorlayacaktır. Ayrıca karşısında göreceği sert savunmalara karşı zaten tam oturmamış şut tercihleri de takımı adına can sıkıcı olabilir. Henüz oyun kurucu becerileri tam olarak gelişmemiş Adams şuanda iki guard pozisyonu arasına sıkışmış durumda, koç Perasovic’in onun görev tanımını, oyunda kendisinden tam ne istediğini iletmesi ve yönlendirmesi çok önemli olacak. Özellikle iş yarı saha basketboluna kaldığında Adams’ın verimliliği çok düşecektir. İşin savunma tarafında da fizikli rakiplerine karşı ne yapacağı, ters eşleşmelere nasıl düşmeyeceği sahada kalacağı süre açısından belirleyici olacak.

“Sonuç”

Anadolu Efes Adams ile potansiyelli ama riskli bir ismi kadrosuna katmış oldu. Evet sonuçta ikinci guard olarak transfer edildi ve özellikle koç Perasovic’in tempoyu arttırdığı anlarda sahada olup enerjisi ile takımı öne çıkarması beklenecek. Atletizmi ve patlayıcılığı ile bu sezon basketbolseverlere zaman zaman keyifli anlar yaşatacaktır. Ama eksileri ve soru işaretleri yukarıda belirttiğim gibi çok fazla. Bunun yanında takıma uyum sürecinde ve kimya konusunda da problemler çıkabilir. Çünkü McCollum, Ledo ve Adams topu elinde tutmayı fazla seven oyuncular. Bu üç isimden ikisini genelde sahada göreceğimizi düşündüğümüzde koç Perasovic’in özellikle yarı saha basketbolunda top paylaşımı ve organizasyon konusunda ciddi mesai harcaması gerekecek.
 
Mail: fersu77@yahoo.com

Twitter: @fersudeniz
 
 
 
 

 

Yorumlar Okunma: 7574