Örs, Ateş ve Türkcan'ın oyuncu-koç sorununa bakışı - BasketFaul.com

Örs, Ateş ve Türkcan'ın oyuncu-koç sorununa bakışı

17-07-17 11:06
Serkan Erdoğan yeni jenerasyonun gelecek vaad eden bir koçu. Onuralp Bitim ise NBA ışığı veren bir yetenek. Genç Milli Takımda buluştular ve Erdoğan sistemine uymadığı gerekçesiyle Bitim'i kadro dışı bıraktı. 

Aslına bakarsanız Onuralp Bitim ile önceki koçların da iyi anlaştığını söylemek mümkün değil. Çok yetenekli ancak bunu takım oyunu içinde maksimum verime dönüştürmekte zorlanan, egoları yukarıda bir oyuncu. Ama asla vazgeçilecek bir oyuncu değil.

Serkan Erdoğan takımın hücumdaki en etkili silahını dışarıya çıkarıyorsa mutlaka onu bu noktaya getiren nedenler vardır ama kamuoyu olarak bizler Onuralp Bitim'in bir şekilde kazanılmasını istiyoruz.  

Genç Milli Takım Avrupa Şampiyonası sürecine girdiği için bu konuyu son defa gündeme getirip şimdilik kaydıyla donduruyoruz.

Aydın Örs, Haydar Kemal Ateş gibi deneyimli koçlar ve benzer sorunları yaşayan Mirsad Türkcan'ın görüşlerini aldık...

Aydın Örs
Kadro dışı bırakmak çare değil. Hata yapmaları doğal ama tabii hatanın dozajını bilmiyoruz. Ahlaki hatalar yapmadıysa konuşup çocuğu ikna etmek gerekir, mentör desteği verilebilir. Ben de sorunlu oyuncularla çalıştım. Mirsad oğlum gibiydi, zaman zaman antrenmandan çıkardım, Sonra konuşup onu kazanma yoluna gittim. Yetenekler ender geliyor.

Haydar Kemal Ateş
14 yaşında bir çocuğu menajeri, ailesi, basketbol kamuoyu çok fazla gündeme getirip abartırsa bunun oyuncuya zararları oluyor. Bu konuda hepimizin hatası var. 15 yaşında dünyaları ben yarattım havasına giriyor.

Koça yumrukla saldırma, hırsızlık yoksa kazanmak için herşey yapılmalı.5800 antrenör, binlerce hakem var ama oyuncu gelmiyor. Oyuncuyu eğitmek için mesai harcamak lazım. Psikolojiden anlayan basketbol antrenörleri, aynı yollardan geçmiş eski oyuncular bu konuya destek vermeli. Yabancıları idare etmek için koçların neler yaptığını biliyoruz. Bazı oyuncular zordur.

Mirsad Türkcan
Bunu ben de yaşadım. Aydın abiyle, Ergin abiyle Efes'te, Erman abiyle milli takımda sorunlarım oldu. Sonuçta çok kısa süre içinde olmasa da davranışlarımı değiştirdim. Onuralp Bitim'in sakin kalmayı öğrenmesi gerekir. Yeteneklerinin farkında olduğu için hep daha fazlasını zorluyor. Burada Serkan Erdoğan'a da büyük görev düşüyor. Serkan oyuncuyken de antrenör gibi düşünürdü. Bence çok büyük antrenör olacak. O da Onuralp ile oturup konuşmalı ve ikna etmeli. Tabii sadece o değil, başkaları da Onuralp ile konuşup kendisinden nelerin beklendiğini anlatmalı. Ortada oyuncu yokken Onuralp'i kaybetmemeliyiz. 

 

Yorumlar Okunma: 5291