Bilal Han Duru: Tek suçlu Onuralp değil - BasketFaul.com

Bilal Han Duru: Tek suçlu Onuralp değil

16-07-17 16:42
Anadolu Efes'te görev aldığı dönemde Onuralp Bitim'le de çalışan antrenör Bilal Han Duru'dan bir mektup aldık.

Aynen yayınlıyoruz...

Onuralp ile ilgili haberi okudum. Ben de Efes'te iken bu oyuncuyu çalıştırdım. Bu konu ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Onuralp çok yetenekli ve basketbol için yaratılmış bir oyuncu. Ama benim gördüğüm hiçbir zaman sporcu olamadı ve bu gidişle de sporcu olmakta zorlanacak, hep oyuncu sıfatında kalacak. Onuralp ile ilgili tabii ki büyük sıkıntılar var ve milli takımdan niye çıkarıldığını detay olarak bilmesem de neden niçin ilişkisini çok iyi biliyorum. 

Onuralp'i anlamak gerek. Onun her zaman kendince doğruları var ve bu doğrular kafasında hiçbir zaman değişmiyor. Onuralp'i sabırla işlemek anlamak, anlatmak, değerlendirmek ve onu kazanma adına çok uğraşlar vermek gerek. Bana göre Onuralp'i eğitmek, doğruları göstermek çok kolay ama bunun için sabır ve doğru program yapmak gerekir. Bence en önemlisi çok seslilikten çıkması gerekir. Onuralp de dahil şuan her yerden bir ses çıkıyor kimin ne dediği belli değil. Nen bunu çok yakın 1'e 1 yaşadım. Amerika'ya gitme kararı aldığında da, tekrar kulübe geri geldiğinde de olan tüm olayları, yaşananları doğrusu ile yanlısı ile biliyorum. 

Sonuç olarak Onuralp ne kadar suçlu ise basketbolun içinde olan ve ona yardım ettiklerini düşünenler de bir o kadar suçlu. Bir tane orkestra şefi olur ama Onuralp de dahil bu işte bir sürü şef var. O yüzden de bir sürü sorun oluyor. 

Onuralp öyle kapı önüne çıkıp bulunacak bir oyuncu değil. Çok değerli ve Türk basketboluna büyük hizmetler edecek ve NBA'de oynayacak bir oyuncu. o yüzden herkesin bu konuda sorunun değil çözümün parçası olması gerek. 
 


Yazımın başında sporculuk ve oyunculuk kavramlarından bahsetmiştim. Eğer Onuralp doğru bir şekilde yönlendirilirse hem sporcu, hem de büyük bir oyuncu olacaktır. 

 

Yorumlar Okunma: 6684