Final Bu Final (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Final Bu Final (Hayri Pekergin)

10-05-17 01:48
Profesyonel sporda bir final serisinden aradıklarınızın tümünü bu akşam Caferağa Spor Salonu’nun emektar parkelerinin üzerindeki mücadelede bulmak mümkündü.

Mücadele üst düzeydi.

Yalnız beceriler değil, iradeler de yarıştı.

Bireysel beceriler kadar takım olmak ön plana çıktı.

Kimse kolay bir maç beklemiyordu. Kıran kırana, final maçının hakkını veren, bir 40 dakika izlendi 

****

Öncelikle baştan ifade etmek gerekiyor.

İki kadro arasında öyle 15 sayılık, 17 sayılık bir fark yok. 

E nasıl oldu da 12. dakikada Yakın Doğu Üniversitesi 32-15 öne geçti diye sorarsanız? 

Yakın Doğu Üniversitesi Vandersloot ve McBride’ın aynı anda yaratıcılık dozunu yukarı çekmesine ek olarak, pota altında iyi paslaşıp ribauntlara hakim oldu.

Bordo Beyazlılar savunmada Bahar Çağlar ve Hollingsworth ile o ilk 12 dakikada neredeyse her topa değdi.

YDÜ takım olarak topu iyi paylaştı. “Transition” setleri işlemediği zaman pas sayısını arttırıp, yarı saha oyununda rakibin savunma hatasını aradı.

Fenerbahçe ise topun karşısında devamlı eksildi. İçeride Verameyenka yumuşaktı. Dışarıda Parker, Quigley ve Birsel Vardarlı Demirmen rakiplerine pozisyon verdi.

Hücumda bir kez daha (bu kez Parker değil Quigley’in öncülüğünde) acele, zorlama, takımı soğutan atışlar kullandı.

******

Sarı lacivertliler ilk dakikadan itibaren yapması gerekeni 15. dakikada hatırladı.

Önce kısa bir “2 ve üçgen” kombine savunma denemesi ardından topun karşısında sertleşen savunma YDÜ cephesinde organizasyonun etkinliğini azalttı.

Birsel Vardarlı Demirmen’in ekstra gayret ile sıcak tutmayı başardığı Gruda ritmini devam ettirip, Quigley daha doğru seçilmiş şutlar ile devreye girmeye başlayınca fark yavaş yavaş eridi.

Caferağa spor salonunda tribünleri dolduran herkes, çoktan denge gelmiş oyunda skorun da dengeye gelmesini izlemeye hazırlanıyordu.

******

Bu bölümün muhasebesinde iki tane önemli faktör var.

İlki Fenerbahçe’nin 15 ile 30. dakikalar arasında yaptığı savunmayı Türkiye’de “başka” hangi takım yapsa en az 4 oyuncusu o süreçte 4 faul alırdı.

İkincisi YDÜ pivotları Hollingsworth ve Leuchanka, rakip baskıdan bunalan dış oyuncuların verdiği paslarda öyle boş pozisyonları arka arkaya kaçırdı ki, devre 54-38 bitecekken, 42-35 sona erdi.

*****

İkinci yarıda Fenerbahçe’nin oyunu sertleştirme, hızlandırma planları meyve vermeye devam etti. Bire birde potaya yaklaşmadığı pozisyonlar dışında rakibi eksiltme (yaratıcılık) silahı olmayan Parker’ın skor eksiğini Ayçe Cora – Pelin Bilgiç ve Birsel Vardarlı tamamladı.

Üçüncü çeyrekte Yakın Doğu Üniversitesi Vandersloot ve McBride ile skor liderliğini sürdürmeye gayret etse de 32 dakikada Fenerbahçe direnci 62-60 ile sarı lacivertlilere skor liderliği getirdi.

Bu bölümde 17 sayılık farkı kapatmaya harcanan ekstra enerjinin şut seçimleri ve pas trafiği üzerindeki ekstra etkisi Fenerbahçeli oyuncular üzerinde etkisini göstermeye başlamıştı.

İşte Yakın Doğu Üniversitesinde 73-67 skorlu galibiyeti getiren hamleler son 5-6 dakikada bu yorgunluğun üzerine geldi.

Hareketi ateşleyen ilk kıvılcım Gizem Başaran’ın bulduğu boş orta mesafeyi sayıya çevirmesi, ikincisi de Bahar Çağlar’ın top çalması oldu. Eldebrink’in 3 sayılık isabeti momentum açısından değerliydi.

Bu pozitif katkılar son çeyrekte ortaya “gerçek” bir saha içi liderliği koyan Kayla McBride’ın sihri ile birleşince Yakın Doğu Üniversitesinde üzerinde ölü toprağı serili Hollingsworth bile bulduğu sayılar ile dirildi.

Eldebrink’in oyun kurucu olarak sahada kaldığı bölümlerde skorer guard pozisyonundan kısa forvete kayan McBride maçı 30 sayı ve 8 ribaunt ile tamamladı.

Kendisi ile aynı mevkide oynamaya “çalışan” Parker ise 9 sayı ve üstün fiziğine rağmen 6 ribauntta kaldı.

*****

Kim ne derse desin.

Bana göre kadın basketbolunda oyuncunun maçı “ne kadar istediğinin” ölçülerinden biri hücum ribaundunda verdiği savaşla ölçülür.

McBride skor başarısını tam 3 hücum ribaundu ile tamamladı. Parker ise üstün boyu ve artık yeterli seviyedeki fiziksel gücü ile yalnızca 1 hücum ribaundu üretti.

Serinin üçüncü maçı bu maça göre daha da sert mental ve fizik koşullarda oynanacak.

Twitter: @hayripekergin

 

Yorumlar Okunma: 3667