"Yıkılmayan Adam" Tony Crocker (Yasin Yıldırım) - BasketFaul.com

"Yıkılmayan Adam" Tony Crocker (Yasin Yıldırım)

23-04-17 15:55

Antonio Crocker sakatlıklarla dolu uzun bir yolculuğun sonunda TOFAŞ'ta takımını play-off'a taşımaya çalışıyor. Kariyeri boyunca 7 kez ameliyat olan Crocker bize Cüneyt Arkın'ın 1977 yılında oynadığı Türk sinema tarihinin ilk politik hiciv filmlerinden "Yıkılmayan Adam"ı hatırlattı. Bahsi geçen filmin sonunda defalarca ateş edilen Cüneyt Arkın yıkılmamış ve ayakta ölmüştü. Crocker da her sakatlıktan sonra yeniden savaşarak sahalara dönmeyi başarmış. Kariyerinin en iyi en sağlıklı dönemlerini geçirdiği Türkiye'de kendisine önümüzdeki dönemde de başarı ve sağlık diliyoruz. İşte sorularımıza verdiği cevaplar:


Kolej kariyerinizi Oklahoma'da Blake Griffin'le beraber geçirmişsiniz neler söyleyebilirsiniz bu tecrübe hakkında?
Herkesle çok iyi geçinen müthiş neşeli birisi Griffin. Onu orada yaşayan herkes çok seviyordu. O takım zaten oynadığım en iyi takım olabilir. Muhteşem oyuncular vardı kadromuzda.

Blake Griffin özelinden gidersek NBA'i takip edebiliyor musunuz favoriniz var mı?
Türkiye'deyken takip edebilmek gerçekten çok zor. Buranın saatiyle çok geç saatte oynanan maçlar yüzünden asla maç izleyemiyorum ancak özetleri izleyebiliyorum. Lig şu anda inanılmaz bir rekabete ve müthiş oyuncu kalitesine sahip. Tahmin yapmak ya da bir favori belirlemek hiç kolay değil. Cleveland, Golden State, San Antonio hangisi kazanırsa şaşırmayız.Blake Griffin'in atletizmi olağanüstü seviyede aynı şekilde sizin de inanılmaz smaçlarınızı biliyoruz. Bu yetinizi geliştirmek için neler yaptınız?
Üniversitedeyken inanılmaz çalışmalar yaptık atletizm üzerine. Lisenin son senesinde atletizmim için özel koçlardan yardım alıyordum. Yüksek zıplama için tasarlanmış bazı idmanlar yaptım. Aslında her zaman çok atletiktim hep hızlı koşardım hep herkesten yukarı zıplardım ama profesyonel seviyeye geçişte bu idmanların büyük katkısı oldu.

Skor üretme yeteneğiniz de dikkat çekici. Genç oyunculara nasıl sayı üretilir noktasında söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
İdmanlar her zaman önemlidir ama sık tekrar bence bu konuda en önemli nokta. Oyuncular şunu aklına sokmalıdır bir oyuncu en çok yazın kendini geliştirir. Sezon devam ederken bir şeylerin üzerine koyabilmek pek mümkün değildir. Yazın yapılan şut ve skor idmanları beni şu anda bulunduğum noktaya getirdi. Her yaz özel koçla yeteneklerini ilerletmek için çalışıyorum. Tamam doğal bir yeteneğiniz olabilir ama onun üzerine çok fazla çalışmazsanız fark yaratamazsınız.

Çok sayıda ülkede forma giydiniz. Finlandiya'da basketbol sevgisi son zamanlarda müthiş arttı oradaki deneyiminiz nasıldı?
Oraya gittiğimde kıştı ve oradan ayrılırken de kıştı. Oradan nefret ettim çünkü ben soğuğu sevmeyen birisiyim ve orada sürekli karanlık ve kışla sezonu geçirdim. Fakat sonuçta bu da yolculuğun bir parçası.

Kariyerinizde çok sayıda sakatlık yaşamışsınız bunların üzerinizde etkileri neler oldu?
Çok sayıda sakatlık yaşadığım doğru ve kariyerim de bu kadar çok sakatlık yaşadığım için böyle oldu diyebilirim. Lise'de menisküsüm koptu. Üniversitede aynı dizimden ikinci kez ameliyat oldum. Dallas ile yaz ligi öncesi çalışırken bir kez daha ameliyat olmak zorunda kaldım. Birçok takım beni oynatıp risk almak istemedi. Bu yüzden Macaristan'a gitmek durumunda kaldım. İlk senemde çok iyi bir basketbol oynadık. Yarı finallerde ayağım kırıldı. Oradan Ukrayna'ya gittim ama orada sakatlığım yüzünden oynayamadım. Finlandiya'ya gittikten sonra orada sezonu tamamladım ama Macaristan'da kırılan ayağımdan bir kez daha ameliyat olmak zorunda kaldım. O sezondan sonra Kıbrıs'ta oynadım gayet iyi bir sezon geçirdim derken diğer dizimden sakatlanıp bağlarımı kopardım. Sakatlık dönüşü Yunanistan'a gittim orada lige yeni çıkan takımımızı 4. sıraya taşıdık ki diğer dizimden bir kez daha sakatlandım. Yine ameliyat olup sezonu kapattım. İsrail'e transfer oldum sonraki sezon orada 3. olduk playofflarda elim kırıldı. Türkiye'ye geldim Yeşilgiresun'da bir sezon boyunca sakatlanmadan geçirdim hem sağlıklı hem de başarılı bir sezon geçirdiğimi düşünüyorum. Bu kadar sakatlıktan sonra hala bu seviyede basketbol oynayabildiğim için şükrediyorum.


Gittiğiniz ülkelerden hangisinde en çok keyif aldınız?
Bu soruya İsrail diye cevap vermek istiyorum. Sokaktaki insanlar İngilizce konuşabiliyor. Hava neredeyse her zaman çok güzeldi. Sürekli ılık havaya bayılıyorum. Tel Aviv'e çok yakındık küçük bir alanda birçok Amerikalı ve yabancı beraber yaşıyorduk. Bu sayede çok keyifli bir dönem geçirdim. 

Sporcuların sosyal medya kullanımı hakkındaki yorumunuz nedir ?
Sosyal medya eğlenceli bir mecra ama olmazsa olmaz değil. Benim herhangi bir hesabım olmasa mesela kulüp yine benim yerime paylaşımlar yapmış oluyor. Doğru kullanıldığında güzel bir yer sporcuları taraftarlara yaklaştırıyor ve onların hakkınızda güncel bilgiler almasını sağlıyor.

Orhun Ene gibi Türk basketbol tarihine damga vurmuş isimlerden birisi sizin koçunuz onun hakkında neler düşünüyorsunuz?
Çalıştığım en iyi koç olabilir kendisi. Oyunu inanılmaz iyi biliyor. Oyunculuktan geldiği için bizi çok iyi anlıyor. Oyuncular için onun gibi bir koçla oynayabilmek gerçekten büyük bir şans. 
Kaç tane dövmeniz olduğunu biliyor musunuz?
Bir yerden sonra saymayı bıraktım. Kollarım ve bütün üst vücudumda dövme var 20'leri geçmiştir tahminen. Favori dövmem göğsümde annemi tasvir eden dövmem. 

Tofaş'ın ülke basketbolu için çok önemli bir yeri var. Genç oyuncularla berabersiniz neler düşünüyorusunuz onların gelecekleriyle ilgili?
Hepsinin çok ama çok potansiyelli olduklarını düşünüyorum. Şu an en üst seviye basketbolculardan tek eksiklikleri tecrübe diyebilirim. Oynamak çok oynamak onları güzel yerlere getirecektir. Oyun hakkında gerekli bilgiyi sağladıklarında fark yaratacaklardır. Şu anda fiziksel olarak gayet iyi durumdalar ekstra çalışıp oyunun bilgi kısmını da halletmeleri gerekiyor. Hepsi çok çalışkan çok iyi çocuklar onları saha dışında da seviyorum.

Takımın en komiği:Muhsin Yaşar
Takımın en iyi şarkı söyleyeni: Tony Crocker annem bile bunu diyor.
Takımın En iyi Şutörü: Yiğit Arslan
Favori Yemeği: Pilav. Dünyanın hiçbir yerinde pirincin bu kadar güzel kullanıldığını görmemiştim.
Favori Şehir: Holon-İsrail
 

Yorumlar Okunma: 3592