TB2L Final Grubu 4. Hafta EN'leri (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

TB2L Final Grubu 4. Hafta EN'leri (Efe Can Önal)

20-04-17 09:42

4. haftası geride kalan final grubunda artık kırılma haftalarına girmiş durumdayız. Ancak daha önce de belirttiğim gibi iki takımdan daha fazlası TBL’ye yükselebilir ki bu da her maçı kendi içinde önemli ve keyifli hale getiriyor.


Tofaş Gelişim, ilk yarısında tempoyu iyi kontrol ettiği karşılaşmada eksik kadrosuna rağmen Antalyaspor’a karşı sürpriz yapmak üzereydi ancak ikinci yarıda artan top kayıpları ve Antalya ekibinin tecrübesinin ağır basması sonucu karşılaşmadan galip ayrılan konuk takım oldu. Pota altı oyuncularından istediği sayı katkısını alamayan Antalyaspor’a maçı getiren kısa oyuncuların skorları ve 16 hücum ribaundu oldu. Tofaş Gelişim içinse kısıtlı kadroyla mücadele devam ediyor. A Takım’ın play-off ümidi matematiksel olarak bitene kadar tam kadro olmalarını beklemek zor gibi gözüküyor.

Tamam ya da devam maçında Mersin BŞB, ilk periyotta tavrını net bir şekilde ortaya koyarak Artvin Belediyesi önünden galibiyetle ayrıldı ve Final Grubu’nda galibiyetle tanıştı. Omay’ın pota altı etkinliği ve Hamit’in çok yönlü oyunu dışında en önemli nokta asist sayılarıydı (28). Zaten yakaladıkları 21,7’lik ortalama ile bu alanda ligin lideri konumundalar. Topu paylaşan ve tam kadro olan bir Mersin evinde herkesi yenip ligin dengelerini değiştirebilir. Evinde ligin en etkili takımlarından birisi olan Artvin Belediyesi ise normal sezonu da dahiil ettiğimizde üst üste 3.deplasman mağlubiyetini almış oldu. Genelde çok iyi yüzdelerle şut atmasına rağmen 20’li sayılarda top kaybettiği günlerde deplasmandan eli boş dönen Artvin temsilcisi, bu sefer 3 sayı çizgisinin gerisinden felaket bir gün yaşayınca (4/23) çok kritik bir maçtan eli boş dönmüş oldu. Bu maçtan artı olarak alabilecekleri yegane şey ise normal sezonu etkili geçirmesine rağmen, final grubunda durgun olan Orhan Buğra Dağ’ın 15 sayı 12 ribaundla beklenen performansına dönmüş olmasıydı.

Gelelim haftanın maçı olan Orman-Karesi karşılaşmasına. Karesi sezonun en kötü hücum performanslarından birisini sergiledi ve bu sezon ilk kez 60’ın altında sayı üretti. Bunda Ormanspor’un tempoyu düşürüp oyunu kontrol etmesinin etkisi fazlaydı ki hemen hemen nerdeyse hızlı hücuma hiç izin vermediler. Ligin en başarılı uzunlarından Enver Ekmen’i de gerek double teamler, gerekse bire-bir sert savunmalarla iyice yıprattılar ve oyuna girmesine engel oldular. Kısacası dersine çok iyi çalışmış bir Ormanspor vardı ve galibiyeti sonuna dek hak ettiler. Çift haneli farklardan geri dönmesine rağmen maçın kırılma anlarında çok çok kötü hücum eden Karesispor’un ise bu maçı kazanması tamamen mucize olurdu. 5/33 3 sayı yüzdesi herşeyi açıklıyor heralde, ayrıca belirtmek lazım bunların çoğu zorlama atışlardı. Bazı oyuncularında maçın stresi altında kaybolduklarını gördük ki bu Karesi’nin başına çok gelen bir durum değil. Rakiplerin önlemlerini artırdığı ve maçlara daha konsantre hazırlandığı bu süreçte, daha fazla oyuncunun elini taşın altına sokması şart Karesi için. Bu hafta oynayacakları Antalya deplasmanı takımın reaksiyonunu görmek açısından ideal bir karşılaşma.
 

 

 

TB2L HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Orman Gençlik Spor
Haftanın Altın Karması
Fırat Töz (Antalyaspor)
Çağıl Topbaş (Ormanspor)
Hamit Sezaver (Mersin BŞB)
Berkan Durmaz (Tofaş Gelişim)
Omay Yıldırım (Mersin BŞB)
Haftanın Koçu
Korhan Aydanarığ (Ormanspor)
Haftanın Oyuncusu
Hamit Sezaver (Mersin BŞB)
Haftanın Genç Oyuncuları
Burak Türsen (TOFAŞ Gelişim)
Çağatay Çevik (Artvin Belediyesi)

 

S Takım O G M A Y P
1 Karesi Spor Basketbol 4 3 1 297 264 7
2 Antalyaspor 4 3 1 280 255 7
3 Orman Gençlik 4 3 1 287 283 7
4 Artvin Belediye 4 1 3 295 299 5
5 Mersin BŞB. 4 1 3 267 291 5
6 TOFAŞ Gelişim 4 1 3 247 281 5
 
 

 

Final Grubu Gelecek Hafta Maçları  (21 - 22 Nisan 2017)
Artvin Belediye - TOFAŞ Gelişim
Antalyaspor - Karesi Spor Basketbol
Mersin BŞB. - Orman Gençlik Spor

 

Yorumlar Okunma: 2451