Anadolu Efes, Olympiacos'u zorlayamadı (Can Tüysüz) - BasketFaul.com

Anadolu Efes, Olympiacos'u zorlayamadı (Can Tüysüz)

19-04-17 22:55

İstatistik

Anadolu Efes, Olympiacos ile deplasmandaki ilk maçında istediği basketbolu oynayamadı ve 87-72 yenildi. İlk periyodda sayı atamayan,ikinci ve üçüncü çeyreklerde savunma yapamayan Anadolu Efes ribaundlarda 41-28 mağlup olurken hücumdaki tıkanıklığı açamayarak 12 asistte kaldı.  

 

Anadolu Efes maça Granger - Paul - Cedi - Brown - Dunston beşi ile çok tempolu başlama çabasındaydı ve Granger - Paul ikilisi ilk hücumları çok hızlı bir şekilde değerlendirme eğiliminde olsa da başarılı olamadılar ve Efes skor açısından kısır bir zaman geçirdi. Olympiacos ise Spanoulis'i hücum süresinin bitimine 15 saniye kala topls buluşturup, karar mekanizması olarak kullanma eğilimindeydi. Bununla beraber Mantzaris'in açık sahada direkt olarak potayı düşünmesi ve yay gerisinden bulduğu iki isabet; ilk çeyrekte Olympiacos adına oyun üstünlüğünün ele alınmasında güçlü bir etken oldu ve Olympiacos ilk çeyreği 18-11 önde kapatmayı başardı.


İkinci çeyrekte Efes Heurtel'in skor ve asist gücünü kullanma eğiliminde olsa da bu konuda istediğini bulamadı. Olympiacos'un guard pozisyonunda rotasyona giderek Green - Waters gibi iki combo guard ile sahada yer alması ve Heurtel üzerinden hücum etmeleri Efes'i zor durumda bıraktı. Waters'ın iki hücum üst üste Heurtel'e karşı perde istemesi ve hesitation dediğimiz dur kalk hareketleri ile Spanoulis'in ilk çeyrekte yapamadıklarını yaparak Olympiacos'a ritim kazandırdı. Waters'ın yanında Erick Green'in de devreye girmesi Olympiacos'u oldukça rahatlattı. Efes Heurtel'in savunma handikaplarını örtme adına yüksek show-up savunması denese de rakip takımın pick&roll oyununu iyi oynayan iyi oyunculara sahip olması bu tercihin etkili olmasını engelledi. Olympiacos ikili oyun becerisi yüksek oyuncuları ile oyuna ağırlığını koyduğu bu çeyreği 42 - 31 önde kapattı.

Üçüncü çeyrekte de Olympiacos Efes'in Heurtel zaafiyetini kullanarak skorda üstünlüğünü devam ettirmeyi başardı. Bir ara 18 sayılara kadar çıkan farkta Printezis'in de skora katkıda bulunması Olympiacos'un skor opsiyonlarını artırmış oldu. Efes'in sürekli olarak savunmada delinmesi sebebiyle Olympiacos top dolaşımını iyi yapmayı başardı ve üçüncü çeyrek sonunda 67 - 50' lik skorla üstünlüğünü devam ettirdi.

Son çeyreğin başında Efes önce Thomas'ın üçlüğü ardından da Granger'ın orta mesafeli basketi ile farkı 10 sayı bandına kadar düşürmeyi başarsa da devamını getiremedi ve maçı 87 - 72 kaybederek seride 1-0 yenik duruma düştü. 

Maç boyunca Olympiacos'un doğruları üzerinden bir maç izledik ve Efes'in bir oyun sistemine sahip olamamasının zararlarını net bir şekilde görmüş olduk. Atletik forvetleri yüksek tempoda çok iyi performans ortaya koysa da Efes'in Olympiacos gibi ikili oyunları ustalık seviyesinde oynayabilecek oyunculara sahip bir takıma karşı serinin kalanında ne kadar varlık gösterebileceğini göreceğiz. 

 

Yorumlar Okunma: 1837