'Uğursuz' 7:19 (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

'Uğursuz' 7:19 (Hayri Pekergin)

16-04-17 20:50
Fenerbahçe Euroleague Final Four finalinde Dinamo Kursk önünde 77-63 kaybetti.

Final nerede döndü biliyor musunuz ?

7 Dakika 19 saniye kala döndü.

3.Çeyrek 62-55 Kursk üstünlüğünde bitmişti.

4. Çeyreğe Fenerbahçe kendisine ivme getiren savunma direnci ile başladı.

Önce Birsel Vardarlı Demirmen üç sayı isabeti buldu.

Ardından Quigley kapılan top ile hızlı gelip attığı üçlükle skoru 62-60’a getirdi.

İspanyol coach Mondelo erken bir mola kullanmak zorunda kaldı.

Tam dokuz dakika vardı maçın bitmesine.

İki takım da karşılıklı hücumlardan boş döndü.

Kırılma anları 7:19 kala skor 62-60’ta başladı.

Birsel Vardarlı Demirmen’in pota altında topla uygun pozisyonda buluşturduğu Sandrine Gruda’nın kaçırdığı basit atış ile başladı.

Bu boş hücumun dönüşünde iki kez basket bulan Dinamo Kursk skoru 67-60’a getirdi.

Fenerbahçe ise mecburen aldığı mola sonrasında hücumda Quigley, Parker ve diğer oyuncular ile acele, biraz da zorlama atışlar ile momentum kaybetti.

Dinamo Kursk Ogwumike (19s), Prince (18s), Cruz (5s) ve McCoughtry (20s) ile bulduğu seriyi 15-0’a taşıyıp finali 77-63 kazandı.

******

Fenerbahçe Final Four ilk maçında kendisini çok küçümseyerek çıkan UMMC Ekaterinburg önünde haklı bir galibiyet ile kazanınca final ile ilgili bir iyimserlik dalgası yayılmıştı.

Kadın basketbolunu yakından takip edenler D.Kursk maçının çok daha zor olacağını biliyordu.

Fenerbahçe gerçekten Taurasi ile Griner’ın dominant egoları arasına sıkışmış bir “coach” ve oyuncu topluluğu kimliğinde görünen, kendisini KBL’de son aldığı sonuçlar ve 2-1 geçilen Avenida serisi ile değerlendirme yanlışını yapan Ekaterinburg’a tarihi bir ders vermişti.

Bununla birlikte Kursk Takımının Ekaterinburg’un düştüğü hataya düşmeyeceği beklenmeliydi.

Nitekim öyle oldu.

Fenerbahçe 44-34 kapattığı ilk yarıya iyi başlasa da 3 numarada McCoughtry'ye çözüm bulamadı.

Eski Fenerbahçe’li önce attığı sonra attırdığı sayılar ile takımındaki diğer silahların iyi işlemediği bölümlerde takımına avantaj sağladı.

Fenerbahçe maçın bütününde hücumda sahada skora destek verecek 5.oyuncuyu aradı.

Pelin Bilgiç’in (9 dk,8s,2tç) bu rolü üstlenip, A Milli Takım yetkililerine neden kendisinin takımda olması gerektiğini uygulamalı olarak gösterdiği ikinci çeyrekte aranan kan bulununca, 26-19’dan 35-34’e gelen skoru izledik.

İlk yarının son üç dakikasında ise Kursk 9-0 bir seri yakalayarak devreyi 44-34 önde bitirdi.

Devamını ve maçın sonuna yukarıda değinmiştik.

******

Fenerbahçe’nin 3 numara savunmasında ve buradan rakibi zorlayacak kimya üretiminde daha önce oldukça fazla değindiğimiz zorlukları var.

bir ELW finali ikinci yarısında McCoughtry’yi bacakları yavaş olan Candace Parker ile değil, fizik olarak daha zayıf shooting guardlar Quigley ve Ayşe Cora ile savunup, geriden gelerek öne geçmek kolay değildir.

Sarı lacivertlilerde coach Fırat Okul, hücumda Parker’ı (18s) “isolation” formülleri ile Dikeulakos’a göre çok daha iyi kullansa da rakibi eksiltecek kimya oluşmayınca Quigley (19s) zorlama atışlar kullanmak durumunda kaldı.

Fenerbahçe’nin rakibin oldukça gerisinde kalan %37 2 sayı ve %27 3 sayı isabet oranları bu kimya eksikliği nedeni ile boş atış bulunamamasının bir sonucuydu.

Parker – Quigley dışında 2 haneli skorun olmadığı sarı lacivertli takım, boyalı alanda Ciak – Ogwumike – Vadeeva ile dizilen Kursk önünde 30-16 geride kalarak pota altında avantaj yaratamadı.

Burada pota altına dışardan inen pasların sayısı ve kalitesi başlıca faktördü.

Sarı lacivertliler UMMC maçında ortaya koyduğu odaklanmayı Türkiye Liginde sürdürürse, müthiş bir play-off’un bizi beklediğini şimdiden söylemek mümkün.

Twitter : @hayripekergin

 

Yorumlar Okunma: 4190