Copeland: NBA atletik, Avrupa stratejik - BasketFaul.com

Copeland: NBA atletik, Avrupa stratejik

27-02-17 16:52

Bu sezon BSL'ye renk katan oyunculardan biri de TOFAŞ'tan Chris Copeland. Copeland ile NBA-Avrupa basketbol karşılaştırması, Türkiye ile ilgili bazı izlenimleri ve kendisiyle ilgili sorularımızın yer aldığı mini röportaj aşağıda...

 

NBA ve Avrupa basketbolu arasında farklılıklar nelerdir? Kurallar ve hakemler konusunda ne düşünüyorsunuz?

Oyunun birbirine yakın olduğunu düşünüyorum. Sadece steps konusunda bazı farklılıklar oluyor ve bize Amerikalı olduğumuz için daha kolay çaldıklarını düşünüyorum. NBA'de buradan farklı olan şey kesinlikle atletizm. Burada ise strateji konusunda daha büyük çalışmalar var, daha farklı şeyler deneniyor.

Kapasitenizin çok daha yüksek olduğunu düşünüyoruz yeniden ne zaman NBA'deki o patlamalarınızı görebileceğiz?
Aslında şimdiye kadar hiç 30 sayı atmam gereken maç olmadı. Takımdaki görevlerim daha farklı ve takım ben geldikten sonra daha çok kazanmaya başladı. Şu anda sadece takımımın kazanmasına konsantreyim ve son zamanlarda iyi iş yaptığımızı düşünüyorum.

Çok iyi bir şutörsünüz, bu tekniği nasıl geliştirdiniz? Kendinizi daha ileriye taşıyabilmek için ekstra neler yapıyorsunuz?
İdmanlarda ve boş zamanlarımda sürekli sorular sordum ve ona göre değişiklikler yaptım stilimde. New York'ta iken Allan Houston ile beraber çalışma fırsatı buldum o da bana çok yardımcı oldu. Hatta Kyle Korver'la da çalıştım bir süre ve ondan da öneriler aldım.

Türkiye'de karşılaştığınız ilginç durumlar nelerdir?
Yemekler gerçekten ilginç ama güzel bir sürpriz. yemeklerin bu kadar iyi olmasını gerçekten beklemiyordum sonuçta ilk kez karşılaştığım yemekler ama yediğim en iyi yemeklerin bazılarını burada yedim. 

Okapi formasıyla Olin Edirne'ye karşı Türkiye'de maça çıktıktan tam 1 yıl sonra New York Knicks formasıyla Madison Square Garden'da maça çıktınız bu değişimi ne sağladı?
Sıkı çalışmak. Bütün başarıların arkasında olduğu gibi bunun da arkasında sadece sıkı çalışmak vardı. 

NCAA günlerinden karşılıklı oynadığın kimse var mı Türkiye'de?
Tony Crocker'a karşı oynamıştım, aynı konferanstaydık o Texas üniversitesindeydi şimdi aynı takımdayız.

NBA takımlarının organizasyonuyla Tofaş'taki organizasyon arasında ne gibi farklılıklar var?
Tofaş gelişmekte olan bir organizasyon gibi gözüküyor. Her sene daha iyiye giderken NBA çok oturmuş bir sisteme sahip. Fakat Tofaş'ın da bu şekilde devam ederse çok büyük bir organizasyon olma ihtimali çok yüksek.

Türkiye'deki taraftarlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Buradaki tutkuya bayılıyorum. Maçları çok büyük bir heyecanla izleyip ciddi şekilde etki ediyorlar. Onların önünde basketbol oynamak güzel.

Bursa'nın meşhur yemeği İskender hakkındaki yorumunuz nedir?
Elbette denedim ve mükemmel bir yemek. Burada en sevdiğim şeylerden birisi diyebilirim 10 üzerinden 10 veriyorum iskendere.

İzin günlerinizde diğer ülkelerdeki arkadaşlarınızın yanına gittiğiniz söyleniyor buna nasıl fırsat buluyorsunuz ve organize oluyorsunuz?
Aslında her şey online halloluyor. Uçak biletlerini ayarlayıp sevdiğim arkadaşlarımın yanına gidiyorum. Maç izlemeyi sevdiğim için onlar sahadayken tribünden destekliyorum. Zamanım olduğunda böyle şeyler yapmaya bayılıyorum. 

Takımda favori isminiz kim ve genç oyuncular hakkında ne düşünüyorsunuz?
Vasilije Micic ve Tony Crocker ile çok zaman geçiriyorum ama ayrım yapmam zor. Genç oyuncuları izlemek çok eğlenceli. İyi bir çalışma etikleri var. Onların istekleri beni de keyiflendiriyor.

 

Yorumlar Okunma: 3621