"1. Adam"ken 13 yıl sonra "2 Adam' olmak nasıl bir duygu? - BasketFaul.com

"1. Adam"ken 13 yıl sonra "2 Adam' olmak nasıl bir duygu?

18-02-17 12:18
Tam 11 yıl Akhisar Belediye'de head coach olarak çalıştıktan sonra asistan koç olarak Gaziantep Basketbol'da göreve başladı. Yıllarca talimat vermeye alışmış bir kişinin, üstündeki kişi tarafından kendisine saygı gösterilse de "2. Adam" olarak çalışması nasıl bir duyguydu?

Zafer Aktaş'a tek sorumuz da bu oldu...

İşte Aktaş'ın anlattıkları...
"Akhisar ile birlikte son 13 yılda head coach olarak çalıştım. Gaziantep'te göreve geldiğimde ilk bir ayda yeni görevimin özelliklerini anlamaya çalıştım ve herkesin yardımıyla da bu süreci çabuk aştım.

Asistan olarak fikirlerini paylaşıyorsun. Söylediklerinin yapılamasını istiyorsun, ama coach farklı pencereden bakıyor. Her düşündüğümün uygulanamayacağını anladım ve kendi içimde doğal bir fren mekanizması oluşturdum.

Asistan koç olarak bir adım geridesin. Asbaşkansın, başkana söylüyorsun. O kabul ederse düşüncelerin uygulanıyor. 

Asistan koçlar ekip ruhunu daha fazla anlıyor. Head coachken aşağıda neler olduğunu çok göremeyebiliyorsun ama burada malzemenin hazırlanmasını, mutfaktaki emeği daha çok görüyorsun. Mutfakta benim düşündüğümden daha fazla emek olduğunu fark ettim.

Stefanos Dedas çok düzgün bir kişi ve müthiş basketbol zekası var. Buraya gelirken kendisi de yıllarca asistan koç olarak çalıştığı için aşağıdaki emeği biliyor. Bana da çok güzel bir çalışma ortamı yarattı. Bana asistan koç olduğumu hissettirmemeye çalışıyor. Bazen 'ne istiyorsan onu yapalım' dahi dedi, beni onore etti.

Koçun basketbol felsefesi farklı. Devamlı penetre ve topu dışarı çıkarıp 3'lük bulma hedefi olan bir anlayış var. Keyif veren bir basketbol oynuyoruz. Bu sene 3'lüklere savunma da ekledik. 

Değişik basketbolu görüp detaylarına inme fırsatım oldu. Kariyerim açısından yararlı bir sezon geçiriyorum. Ben daha çok savunma odaklı bir koçum. Burada hücumla ilgili kazanımlarım oldu. 
   

Genel menajer Boray Dai, yönetim, koç Dedas, diğer asistan koç Okan Kılıç, kaptan Erden Eryüz ile Altan Erol özellikle ilk başlarda bana o kadar çok yardımcı oldular ki çok kısa sürede burayı evim olarak hissettim. Burada çok mutlu ve huzurluyum. Tabii ki her asistan koç gibi benim de head coachluk konusunda hedeflerim var ama bunun için en doğru zamanı, en doğru yeri bulmak gerekir. Bugün için en doğru adreste olduğumu biliyor ve asistan olarak takımıma elimden gelen herşeyi vermeye çalışıyorum." (Kaan ŞAHİN) 

Yorumlar Okunma: 8518